Mlade smučarje je pozdravila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

Za varno smučanje od mladih nog

Z akcijo Smučar na smuči bodo v prihodnjih dneh organizatorji smučanje približali več kot 2500 šolarjem in jih poučili tudi o varnosti na smučiščih.

Krvavec – V nedeljo se je na smučišču na Krvavcu uradno začela tretja akcija Smučar na smuči, projekt smučarskega ozaveščanja šolskih otrok. V tem času se bo na Krvavcu, Rogli, Mariborskem Pohorju, Voglu in Cerknem skupaj s Smučarsko zvezo Slovenije, Zavodom za šport RS Planica in Policijo smučanja učilo 2582 slovenskih otrok. Akciji se letos pridružujejo tudi Slovenske železnice, ki so z Bleda na Vogel odpeljale več kot 70 otrok.

V prejšnjih dveh letih se je tako s smučanjem spoznalo skoraj štiri tisoč šolarjev, število pa se vsako leto povečuje, s čimer je zadovoljen tudi pobudnik akcije Uroš Zupan iz RTC Krvavec. »Projekt so v šolah že prvo leto sprejeli z odprtimi rokami. Organizatorji vsako leto uspemo prepričati vedno več pokroviteljev in tudi z njihovo pomočjo še več otrokom omogočimo to izkušnjo,« pravi Zupan, ki se mu ob takšnem zanimanju tudi ambiciozen cilj, da bi nekoč celotno generacijo spravili na smuči, zdi izvedljiv.

Vsako leto se akciji pridruži več šol, ki morajo v program prijaviti vsaj devetdeset odstotkov celotne ciljne populacije, s čimer vključijo tudi tiste, ki niso še nikoli stali na smučeh. Brezplačna akcija je namenjena četrto- in petošolcem, ki se poleg osnov smučanja naučijo tudi pravilnega vedenja na smučišču in varnega smučanja.

Prav zgodnje učenje smučanja pa je naložba v varno smučanje v kasnejšem obdobju, meni Alojz Sladič z Generalne policijske uprave. »Treba je vlagati v znanje, učenje smučanja in v stalno opozarjanje, ne zgolj otrok, temveč tudi odraslih, naj smučajo odgovorno, naj ne precenjujejo svojih zmožnosti in naj upoštevajo mednarodna pravila FIS ter navodila nadzornikov in upravljavcev smučišč,« pravi Sladič, ki ocenjuje, da nesrečam na smučiščih velikokrat botrujejo precenjevanje lastnih zmogljivosti, utrujenost in prevelika hitrost. V večini nesreč je sicer udeležen en sam smučar.

Najbolj ranljivi so mladi

»Otroci in mladostniki od četrtega do 17. leta so najbolj ranljiva skupina na smučiščih in delež njihove udeležbe v nesrečah je največji. Na srečo ne prihaja do tako hudih poškodb kot pri odraslih smučarjih. Naložba v znanje je s tega vidika gotovo dobrodošla,« pravi Sladič, ki sicer meni, da je nivo varnosti na slovenskih smučiščih zadovoljiv, kar pa ne pomeni, da smo z njim lahko zadovoljni. Prepričan je, da bo tokratna akcija prispevala k izboljšanju varnosti na smučiščih.

Nekdanji smučar in ambasador akcije Jure Košir pa meni, da je tudi dobra promocija smučanja, ki je sicer v upadu. »Časi so se spremenili, otroci imajo na voljo več različnih športov, poleg tega tudi zabavnih dejavnosti, od računalnikov in pametnih telefonov do televizije. Na splošno je premalo spodbujanja otrok v katerikoli šport ali pa preživljanje prostega časa v naravi,« meni Košir, ki je prepričan, da smučanje ni nujno drag šport. »Smučanje ni najcenejše, a z malo iznajdljivosti, nakupom rabljene opreme, si lahko privoščimo zelo poceni smučarski dan,« pravi Košir.