Avtorja muralov v Layerjevi hiši Tim Pregrad in David Almajer pred poslikavo slednjega / Foto: Igor Kavčič

Za »Layerco« 2017

V Layerjevi hiši v januarju odpirajo tri pozive za vizualne umetnike, glasbenike in mojstre kuhanja. Hiša se uveljavlja kot center urbane kulture.

Kranj – Layerjeva hiša se počasi, a vztrajno s svojo galerijsko, glasbeno in kulturno družbeno dejavnostjo zarisuje na kranjski pa tudi slovenski zemljevid. Preteklo leto je bil precej pisano, kot je povedala umetniška vodja Layerjeve hiše Zala Vidali, je v širšem slovenskem kontekstu še zlasti izstopala razstava Banksy, hvala za rože. »Na različnih razstavnih prizoriščih smo pripravili 42 umetniških projektov, več kot dvesto drugih raznovrstnih dogodkov, število obiskovalcev pa se je ustavilo pri številki 56 tisoč. V drugi polovici leta smo z družbo TAM-TAM odprli Mergentalerjevo ulično galerijo, v naši produkciji pa so nastale tudi tri večje zidne poslikave. Poleti je ilustrator Aleksander J. Potočnik na zid Mestne Knjižnice Kranj naslikal strip Pravljica o stolpu in palčku, na vrtu Layerjeve hiše pa smo dobili dva murala. Vsestranski kranjski umetnik Tim Pregrad je svoje delo naslovil Opasne vode, David Almajer pa je poslikavi dal naslov Layer Club Special. Na njej lahko prepoznamo 23 za kulturno identiteto Slovenije pomembnih osebnosti, ki se družijo v Layerjevi hiši.« V klubu so v bežnem trenutku ujeti velikani in velikanke slovenske kulturne krajine. Tako so na poslikavi svoj prostor med drugim našli Janez Puhar, Jožef Štefan, Jurij Vega, Janez Bleiweis, Jože Plečnik, Leopold Layer, Ivan Cankar, David Almajer, Boštjan Hladnik, Cene Avguštin, Primož Trubar, Rudolf Maister, Simon Jenko, Ivana Kobilca, Rihard Jakopič, Frane Milčinski - Ježek, Leon Štukelj, Jože Privšek, Bojan Adamič, Mila Kačič, Majda Potokar, Marjana Deržaj in Berta Ambrož.

V leto 2017 Layerjeva hiša vstopa s tremi odprtimi pozivi – za umetnike, glasbenike in kuharje. Umetnikom in ustvarjalcem je namenjen poziv k razstavljanju del v letu 2017. V rezidenčnem centru, sicer namenjenem umetnikom, že četrto leto v okviru projekta Dvocikel vabi in gosti glasbenike, tokrat pa jih odpira za prav poseben namen – aktivno se odziva na fenomen umetnosti pripravljanja hrane in kuhanja ter neprofesionalne kuharje vabi na kulinarične rezidence. Ustvarjalce, slikarje, kiparje, fotografe, ilustratorje, grafike, oblikovalce, arhitekte, striparje, multimedijske in intermedijske umetnike, raziskovalce prostora, tekstilne umetnosti, družbe in kulture ter ulične umetnike vabijo k razstavljanju umetniških del v hišni galeriji, Stolpu Škrlovec in Mergentalerjevi ulični. Rok za prijavo je 26. januar, še teden kasneje pa velja rok za prijave za bivanje v glasbeni rezidenci Dvocikel. Dvocikel raziskuje organizacijske in glasbene možnosti ter izhaja iz želje, da glasbeni publiki predstavi drugačno koncertno izkušnjo, glasbenikom ponudi prostore za ustvarjanje in jih spodbudi k povezovanju različnih avtorskih izrazov, v domačem glasbenem prostoru pa se nadeja sprožanja novih zamisli. V treh letih se je predstavilo že 15 projektov in trideset koncertov. Layerjeva hiša pa vabi tudi neprofesionalne mojstre kuhanja, da se prijavijo v kulinarično rezidenco.