Sindikati napovedali protest

Zaradi nižanja prispevne stopnje poklicnega pokojninskega zavarovanja se v sredo pred ministrstvom za delo obeta sindikalni protest.

Ljubljana – Sindikati s člani na težkih in zdravju škodljivih delovnih mestih oz. delovnih mestih, ki jih po določeni starosti ni moč zanesljivo opravljati (policisti, vojaki, rudarji, gasilci, strojevodje, premikači, prometniki, piloti, vozniki, delavci v železarnah, delavci v kemični industriji, steklarji, peki, cariniki, šoferji …), načrtujejo v sredo protestne demonstracije pred ministrstvom na delo. Nasprotujejo namreč nižanju prispevne stopnje poklicnega pokojninskega zavarovanja in višanju stroškov upravljavca – Kapitalske družbe.

V sindikatih navajajo, da je ministrica Anja Kopač Mrak brez njihovega soglasja odobrila novi pokojninski načrt, ki je veljaven od 1. januarja in znižuje prispevno stopnjo poklicnega pokojninskega zavarovanja z 9,25 na 8 odstotkov. Nižanje prispevne stopnje po njihovem mnenju ogroža poklicno upokojitev v prihodnjih letih in je bilo določeno brez ustreznih izračunov. Kot opozarjajo, ni izračuna posledic nekaterih sprememb pokojninskega zakona in načrta, ki bodo vplivale tudi na zadostnost sredstev iz poklicnega zavarovanja, od česar je odvisna pravica do poklicne upokojitve. Tudi upravljavec Kapitalska družba je zaradi varnosti sistema poklicnega zavarovanja predlagal ohranitev dosedanje prispevne stopnje, navajajo sindikati, prepričani, da je bil poglaviten cilj vlade zmanjšati obveznosti države in delodajalcev. »Solidarnostni sklad, ki ga predvideva nov pokojninski načrt, je namenjen pokrivanju primanjkljaja sredstev nekaterim zavarovancem, ne more pa služiti kot podlaga oz. opravičilo za nižanje prispevne stopnje,« menijo.

Na ministrstvu odgovarjajo, da je nižja prispevna stopnja določena za prehodno obdobje dveh let, nato pa se bo ponovno preučila njena primernost in se glede na ugotovitve znižala ali zvišala. V sistemu poklicnega zavarovanja je po njihovih zagotovilih dovolj sredstev za izplačilo poklicnih pokojnin bodočih poklicnih upokojencev; velika večina zavarovancev ima na osebnih računih poklicnega zavarovanja več sredstev, kot jih potrebuje za uveljavitev poklicne pokojnine, za tiste s primanjkljajem sredstev pa so vzpostavili solidarnostne rezerve. Spremembe zakona in nov pokojninski načrt tako zagotavljata, da se vsem poklicnim zavarovancem v prihodnosti zagotovijo primerne poklicne pokojnine, ob hkratnem ne previsokem obremenjevanju delodajalcev z visoko prispevno stopnjo, so poudarili. Pa tudi, da pokojninski načrt prinaša višje poklicne pokojnine. Poklicni upokojenci so namreč upravičeni do pokojnine v višini, kot bi jo dobili v obveznem pokojninskem zavarovanju za dopolnjenih 40 let pokojninske dobe, kar je bistveno več kot pred spremembo zakona.

Sindikati nasprotujejo tudi višji upravljavski proviziji upravljavca. Po novem pokojninskem načrtu se namreč upravljavska provizija začne zniževati, ko bo vrednost sredstev Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja znašala 750 milijonov evrov, pred tem pa je veljala vrednost 700 milijonov evrov. Višina provizije je v pristojnosti upravljavca, so odvrnili na ministrstvu in pristavili, da je kljub večjemu obsegu dela enaka kot pri večini ostalih upravljavcev pokojninskih skladov dodatnega pokojninskega zavarovanja.