Čarobna moč svetlobnega zapisa: odprtje treh fotografskih razstav v Sokolskem domu / Foto: Andrej Tarfila

Svet, ki žari v barvah

Loški Sokolski dom bo v januarju zažarel v barvitem ognju fotografij: razstavlja Društvo popotnih fotografov in fotoreporterjev, albansko veleposlaništvo predstavlja lepote svoje države, v Mali galeriji pa je na ogled razstava članov Fotosekcije KUD Fofité iz Medvod.

Društvo popotn­ih fotografov in fotoreporterjev so ustanovili pred štirinajstimi leti z željo, da bi fotografije slovenskih popotnikov, ki vsako leto nastajajo v mnogih svetovnih velemestih, puščavah, gorah, deževnih pragozdovih, savanah in na obalah oceanov, dvignili na višjo raven. Beležijo privlačne in barvite, pa tudi črno-bele, žalostne in tragične trenutke sodobnega sveta – vsi ti so na ogled tudi na tokratni razstavi, imenovani Svet žari v barvah, katere odprtja se je v Sokolskem domu poleg številnih članov udeležil podpredsednik društva, naš legendarni fotograf Arne Hodalič.

Njihovo razgibano 'stvarjenje' se glasi takole: "Na začetku je bila Zemlja pusta, gola in temačna. Potem je iz globin privrela vroča magma in na površje prinesla prvo barvo – rdečo. Bruhajoči ognjeniki so ustvarili atmosfero in ledeni kometi so oceane napolnili z vodo. Zasijala je modrina. Veličastni sončni zahodi so vsak dan priskrbeli prelepo oranžno in rumeno. Harmonija barv pa še ni bila popolna. Milijone let pozneje je iz zemlje sramežljivo pokukala prva rastlina. In se kmalu razbohotila v širne pragozdove, ki so prekrili kontinente. Rodila se je zelena. Takrat je svet zažarel v vsej svoji barviti pravljičnosti in tako žari še danes. Narava riše barve z izbrano natančnostjo, pa tudi človek na svoj način dodaja pisano paleto. Če ima črno-beli svet lepoto v neštetih sivinah, oblikah in vzorcih, so si barve prilastile svetlobo, energijo, kontraste. Barve nas spremljajo od zibelke do groba in nam pomenijo več, kot se zavedamo. Ustvarjajo simbole, vplivajo na razpoloženje, nas tolažijo, opozarjajo na skrite in neznane kotičke sveta – ti nas pogosto pritegnejo prav zaradi njihovih čarobnih barv."

Veleposlanik Republike Albanije v Sloveniji njegova ekscelenca Pëllumb Qazimi se je v svojem nagovoru zahvalil Občini Škofja Loka ter prisotnemu županu Mihi Ješetu, ki je kot član kvinteta Patina tudi glasbeno popestril kulturni večer, za razstavo o nadvse raznoliki državi. Fotografije prikazujejo lepote njenih naravnih znamenitosti, dolgih obal ter jezer – Skadarsko je največje, Ohridsko najgloblje, Prespansko jezero pa najvišje ležeče jezero na Balkanu – pa tudi znamenitosti, uvrščene na Unescov seznam kulturne dediščine: arheološko območje Butrint z najdbami iz časa, ko je bilo to območje kolonija Rimljanov in Grkov, Gjirokastra je starodavno mestece s tipično turško arhitekturo, ki mu pravijo tudi kamnito mesto, saj so vse hiše zgrajene iz kamna in so podobne majhnim trdnjavam, najstarejše albansko mesto Berat pa je znano kot mesto tisočih oken.

Pet članov Fotosekcije KUD Fofité iz Medvod – Greta Skvarča, Irena Krasnik, Irena Marsich, Matevž Jekler ter Boris Primožič – se z razstavo Črnobeli vsakdan predstavlja z izborom fotografij na tematike narava, kamen, les, kovina in kozolec. "Fotografiranje na gledališkem odru smo dopolnili s portretom, družinsko fotografijo in tihožitjem. Fotografijo usvajamo na dolge proge, skozi pogovore, vprašanja, skozi delo in izkušnje posameznika, predvsem pa ob prijetnem druženju in židani volji, ki nam je ne manjka," je sklenil mentor fotosekcije Boris Primožič.