Krajevne volitve iz statuta

Občina Šenčur spreminja statut, da bo skladen z veljavno zakonodajo. Po novem bi več ne določal volitev v krajevne in vaške skupnosti.

Šenčur – Na Občini Šenčur so svetniki na decembrski seji opravili prvo obravnavo sprememb občinskega statuta. Dokument morajo namreč uskladiti z veljavno zakonodajo, predlagajo pa tudi spremembe glede krajevnih in vaških skupnosti. Volitev v ožje dele lokalnih skupnosti naj bi namreč več ne bilo, po razlagi z občinske uprave zato, ker so jim že v preteklih letih težave povzročale kvote po spolih. Ženske se namreč v manjši meri odločajo za kandidaturo v odbore krajevnih in vaških skupnosti. Če predpisane kvote glede zastopanosti obeh spolov na volitvah ne bi bile dosežene, bi bile volitve razveljavljene. Tako so se odločili za rešitev, ki jo že dlje časa poznajo v sosednih občinah, ko predstavnike v krajevne in vaške odbore izberejo na zborih krajanov. Tudi z vladne službe za lokalno samoupravo so dobili potrditev, da je to mogoče, prav tako so pred končnim sprejemom dokumenta tega pripravljeni pregledati. Za krajevne in vaške skupnosti se način dela in tudi število članov odborov ne bi spremenila. Takšna ureditev ne zmanjšuje pomena krajevnih in vaških skupnosti, je zatrdil župan Ciril Kozjek, občina jih namreč potrebuje pri svojem delu. Štirikrat letno se sestaja z njihovimi predstavniki, saj ti najbolje poznajo potrebe svojih krajanov in tako lahko pomagajo pri oblikovanju občinske politike.

Svetnika Nove Slovenije (NSi) Valerij Grašič in Vida Tičar Rebolj pa sta vendarle izrazila dvom v predlagano novo ureditev, češ da so volitve temelj demokracije, kjer imajo ljudje neposredno možnost izbirati svoje predstavnike, z novim načinom pa bi v krajevne odbore zgolj delegirali ljudi, kar spominja na ureditev v prejšnjem sistemu. Krajani pa imajo že sedaj občutek, da krajevne skupnosti nimajo nobene vloge več, celo krajevni domovi, ki so jih v preteklosti gradili s prostovoljnim delom, so v lasti občine. Župan Kozjek na to odgovarja, da so domovi res v lasti občine, a jih lahko uporabljajo vsi občani, te lastnine jim iz kraja nihče ne bo odpeljal. Poleg tega občina vzdržuje te objekte, krajevne skupnosti iz svojih virov tega ne bi mogle. Dodal je, da ima tudi zbor krajanov veliko težo, na njem se zberejo ljudje, ki so pripravljeni delati za krajevne skupnosti, tako moški kot ženske, slednje so celo zelo zaželene. V predlogu sprememb je tudi več novosti glede odborov občinskega sveta. Nekatere so združili, iz odbora za družbene dejavnosti pa bosta nastala posebna odbora za kulturo in šport.

V prvi obravnavi so svetniki z izjemo dveh pritrdili predlaganim spremembam.