RTC Krvavec ni treba plačati odškodnine smučarju, ki se je poškodoval na njihovem smučišču. / Foto: arhiv GG

Nič odškodnine za trk z deskarjem

Rekreacijsko-turističnemu centru Krvavec ni treba plačati odškodnine Kranjčanu, ki se je poškodoval na krvavškem smučišču, enako tudi ne povzročitelju nesreče.

Kranj – Okrožno sodišče v Kranju je prejšnji mesec zavrnilo odškodninski zahtevek upokojenega zdravnika Marjana Fortune iz Kranja, ki je pred desetimi leti med smučanjem na Krvavcu po trku z deskarjem Petrom Kastelicem za kratek čas omedlel in utrpel pretres možganov, posledice pa čuti še danes. Tožnik je od Kastelica kot povzročitelja smučarske nezgode ter družbe RTC Krvavec (oz. Zavarovalnice Triglav) terjal dobrih 76 tisoč evrov. Zoper sodbo se je po naših podatkih tožnik že pritožil na ljubljansko višje sodišče. Da je bila vložena pritožba, so potrdili tudi na kranjskem okrožnem sodišču.

Kot smo že večkrat poročali, se je nesreča zgodila 12. januarja 2006 na progi pod sedežnico Njivice. V Fortuno, ki je tega dne smučal s svojim vnukom, je Kastelic trčil z veliko hitrostjo med deskanjem na snegu. Povzročitelj je bil zaradi nesreče leta 2010 v kazenskem postopku pravnomočno obsojen na pogojno kazen, kasneje pa ga je oškodovanec tožil še za odškodnino. Tožbeni zahtevek je obenem med prvimi v Sloveniji vložil tudi zoper upravljavca smučišča, saj je prepričan, da so ga reševalci in nadzorniki na krvavškem smučišču kljub hudi poškodbi nestrokovno obravnavali in ga tako izpostavili še dodatni nevarnosti. Kljub nekajminutni izgubi zavesti in očitnega pretresa možganov so ga namreč z reševalnimi sanmi peljali po smučišču in ga brez ustreznega spremstva poslali v dolino, od koder so ga sorodniki sami odpeljali v bolnišnico, namesto da bi za prevoz v bolnišnico aktivirali helikopter ali reševalno vozilo. Tožnik tudi meni, da bi ga moral po nesreči pregledati zdravnik, a tega dne (četrtek) zdravnika ni bilo na smučišču.

V RTC Krvavec so na Fortunove očitke odgovorili, da zdravniška služba na slovenskih smučiščih ni obvezna, vendar pa jo v zadnjih letih na Krvavcu ob koncih tedna in praznikih prostovoljno izvajajo zdravniki Kliničnega centra Ljubljana (včasih jo je tudi sam tožnik), medtem ko je bila odločitev o aktiviranju helikopterja ali reševalnega vozila v domeni ambulante Nujne medicinske pomoči v Kranju, kjer pa so obravnavanega dne imeli zasedena vsa reševalna vozila. Fortuna trdi, da zaradi nestrokovne obravnave posledice nesreče, predvsem glavobole in tresenje rok, čuti še danes, a je sodni izvedenec travmatolog na sodišču ocenil, da iz medicinske dokumentacije ne izhaja nobena dodatna škoda, ki bi jo lahko pripisali prevozu poškodovanega v dolino.