Alojz Markič

Dale več kot sto ton mleka

Življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka je lani preseglo petnajst črno-belih krav, med njimi tudi osem krav s širšega gorenjskega območja.

Med tremi rejci črno-belih krav, ki so lani dosegli pri čredah najboljšo mlečnost, je na jubilejnem občnem zboru prejel priznanje tudi Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah, ki je pri 27 kravah dosegel povprečje 12.368 kilogramov mleka v standardni laktaciji. Na zboru so se zahvalili tudi rejcem krav, ki so sodelovale na evropski razstavi v Franciji oziroma so se uvrstile v ožji izbor. Z Gorenjskega so zahvale prejeli Matej Purgar s Podbrezij, Janez Križnar iz Kranja, Franci Sajovic iz Žabnice, Darja Pušavec s Hudega, Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah, Nada Jamšek iz Most pri Komendi in Nejc Dolenc iz Vrbenj.

Svetovna rekorderka v življenjski mlečnosti črno-belih krav je krava Gillette Emperor Smurf, ki je v enajstih laktacijah dala 216.891 kilogramov mleka, to je 60 kilogramov mleka na dan.

Rodica – V prireji mleka je poleg mlečnosti krav v standardni laktaciji zelo pomembna tudi njihova življenjska mlečnost. Za rejce so zato, vsaj glede ekonomike prireje, najboljše tiste krave, ki živijo dolgo in v tem času dajo tudi veliko mleka. Življenjska mlečnost krav se v povprečju zvišuje, vsaj za črno-bele krave, ki so izrazito mlečni tip krav, to velja. Kot ugotavlja dr. Marija Klopčič, strokovni vodja Društva rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji, je bila v letu 2000 povprečna življenjska mlečnost izločenih krav 22.382 kilogramov mleka, predlani pa 25.591 kilogramov. V zadnjih petindvajsetih letih je življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka preseglo 95 črno-belih krav, povprečje teh krav je bilo 107.958 kilogramov, najvišja mlečnost je znašala 131.898 kilogramov mleka. Zanimivo je, da so bile tudi matere teh krav nadpovprečne mlekarice, njihova povprečna življenjska mlečnost je znašala 48.762 kilogramov, dve materi teh krav pa sta za časa življenja tudi dali več kot sto ton mleka. Sedemdeset teh krav, ki so presegle mejo sto tisoč kilogramov, je bilo potomk slovenskih bikov, in petindvajset krav potomk tujih bikov. Trinajst krav »100.000 +« je z Misove kmetije v Zavrhu pod Šmarno goro in deset z Dolenčeve kmetije v Vrbnjah pri Radovljici.

Po podatkih društva rejcev govedi črno-bele pasme je v zadnjem letu petnajst črno-belih krav v Sloveniji preseglo mejo sto tisoč kilogramov mleka, vsem njihovim rejcem so decembra na jubilejnem občnem zboru, s katerim so počastili tudi 25-letnico delovanja društva, podelili govedorejske zvonce. S širšega gorenjskega območja so zvonce prejeli Alojz Markič iz Gorič za kravo Zarjo 33, Tomaž Mis iz Zavrha pod Šmarno goro za krave Tuna 65, Sara 102 in Nadja 230, Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce za kravo Aljo, Darja Pušavec s Hudega pri Tržiču za kravo Moki, Alojz Urbanc iz Gorič za kravo Doli 19 in Franc Erjavec iz Zavrha pod Šmarno goro za kravo Pepco.