Tudi na mopedih, ki razvijejo hitrost do 25 kilometrov na uro, je obvezna uporaba čelade, od maja pa jih bo treba še registrirati. / Foto: Tina Dokl

Kaj bo letos novega

Leto 2017 prinaša kar nekaj sprememb, ki bodo vplivale tudi na vsakdanje življenje Slovencev – od daljšega očetovskega dopusta do izbire svojega dimnikarja.

Kranj – O novostih iz t. i. mini davčne reforme smo pred kratkim že poročali, danes tudi o novih pogojih za upokojevanje, pa tudi sicer smo o večini drugih zakonskih sprememb v lanskem letu že poročali ob njihovem sprejetju v državnem zboru. Med njimi je tudi vrnitev 2. januarja med dela proste dni, kar je večina Slovencev že občutila. Ko smo že ravno pri praznikih, letos se bo od trinajstih dela prostih dni kar enajst zvrstilo med delavniki, le že »oddelani« 1. januar in 25. junij – dan državnosti sta v nedeljo.

Spremembe bodo letos pri svojih plačah občutili zaposleni v javnem sektorju. Konec lanskega leta sprejeti zakon o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju tako med drugim zvišuje regres. Ta bo letos znašal od 500 evrov za javne uslužbence v najvišjih plačnih razredih do tisoč evrov za tiste z najnižjimi plačami. Odpravili naj bi tudi nekatere anomalije pri vrednotenju delovnih mest in nazivov.

Pet dni več očetovskega dopusta

Očetje novorojenčkov imajo od letos na voljo dodatnih pet dni plačanega očetovskega dopusta, skupaj torej že 25 dni, prav toliko pa imajo na voljo neplačanega očetovskega dopusta (država pokrije le prispevke). Prvih petnajst koledarskih dni plačanega dopusta morajo izrabiti do šestega meseca otrokove starosti, preostalih deset koledarskih dni pa morajo izrabiti v strnjenem nizu po koncu starševskega dopusta, najkasneje pa do konca prvega razreda osnovne šole otroka. Plačane dneve očetovskega dopusta imajo sicer pravico uveljavljati tudi očetje otrok, mlajših od treh let, ki še niso v celoti izkoristili neplačanega dela očetovskega dopusta.

Z novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev bodo od februarja do brezplačnega šolskega kosila upravičeni vsi otroci iz družin, katerih povprečni mesečni dohodek na osebo znaša do 36 odstotkov povprečne plače oz. do 360 evrov. Upravičenci bodo o tem obveščeni hkrati z odločbo o otroškem dodatku. S 1. februarjem se začne uporabljati novela zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki za prejemnike varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči pod določenim pogojem ukinja zaznambo na nepremičnini in vračilo pomoči. Pogoj je, da nepremičnina, ki jo imajo v lasti in v njej bivajo, ne presega vrednosti 120 tisoč evrov. Konec februarja stopi v uporabo zakon o partnerski zvezi, ki istospolnim partnerjem, po novem so opredeljeni kot ožji družinski člani, prinaša enake pravice in dolžnosti, kot jih imata zakonca in zunajzakonska partnerja, razen pri posvojitvi otrok in oploditvi z biomedicinsko pomočjo.

Možna izbira dimnikarja

S 1. januarjem je začel veljati nov pravilnik o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav, ki predpisuje obvezno vgradnjo senzorja za prisotnost ogljikovega monoksida v prostorih, kjer je kurilna naprava, ki črpa zrak iz prostora. Z letošnjim letom je stopil v veljavo tudi nov zakon o dimnikarskih storitvah, ki uporabnikom omogoča, da si sami za najmanj enoletno obdobje izberejo svojega izvajalca dimnikarskih storitev. Če tega vsako leto ne boste storili do 30. junija, se bo štelo, da ste zadovoljni z obstoječim izvajalcem.

Sredi avgusta se bo začel uporabljati novi zakon o prijavi prebivališča, ki v izogib zlorabam posameznika obvezuje, da ob prijavi prebivališča navede resnične podatke o naslovu naselitve. Brezdomci in posamezniki, ki so nastanjeni v zaporu, prevzgojnem domu, vzgojnem zavodu ali zavodu za usposabljanje, bodo lahko zakonsko prebivališče prijavili na naslovu občine, žrtve nasilja v družini in trgovine z ljudmi pa na naslovu centra za socialno delo. Med drugim se podaljšuje tudi najdaljše obdobje prijave začasnega prebivališča z enega na dve leti. Poostrili so tudi kazenske sankcije, zlasti zaradi preprečevanja fiktivnih prijav.

Z letošnjim letom so v skladu z novim zakonom o nematerializiranih vrednostnih papirjih ukinjeni brezplačni registrski računi pri Klirinško-depotni družbi (KDD), zato je bilo treba do konca lanskega leta odpreti trgovalne račune pri borznoposredniških družbah ali bankah, sicer bodo delnice prenesene na t. i. sodni depozit. Za odprtje trgovalnih računov imate sicer še vedno čas.

Obvezna registracija mopedov

Že lani je začela veljati novela zakona o pravilih cestnega prometa, po kateri morajo tudi lastniki koles s pomožnim motorjem oz. mopedov, ki ne razvijejo hitrosti, višje od 25 kilometrov na uro, nositi motoristično ali kolesarsko čelado, od 1. maja pa bo treba na njih namestiti tudi tablice, saj jih bodo od tedaj lastniki morali tudi registrirati in opraviti tehnični pregled. Tega naj bi opravljali vsakih nekaj let, po zadnjih podatkih na pet let.

Še vesela novica za uporabnike mobitelov: s 15. junijem bo ukinjeno mobilno gostovanje v državah Evropske unije, kar pomeni, da bomo odtlej klice, SMS-sporočila in prenos podatkov prek mobilnega interneta povsod v EU plačevali po isti ceni kot doma.