Družba Agro Gorenjska, ki je še pred leti razglašala, da želi postati največje kmetijsko podjetje v regiji in v državi, je od julija dalje v stečajnem postopku.

V stečaju terjatve prijavilo osemintrideset upnikov

V stečajnem postopku družbe Agro Gorenjska je 38 upnikov prijavilo za 1,8 milijona evrov terjatev, od teh jih je stečajni upravitelj priznal nekaj več kot 353 tisoč evrov.

Kranj – Okrožno sodišče v Ljubljani je ob koncu julija začelo stečajni postopek za družbo Agro Gorenjska, kmetijstvo, d. o. o., Ljubljana, s sedežem na Tivolski cesti. Osemintrideset upnikov je v zakonitem roku, to je v treh mesecih od oklica stečaja, prijavilo za 1,8 milijona evrov terjatev, od tega jih je stečajni upravitelj Stevo Radovanović priznal 353.391 evrov. Kot je razvidno iz osnovnega seznama preizkušenih terjatev, so med večjimi upniki, ki so prijavili terjatve, Logo bencinski servisi, Grosuplje (571.964 evrov), Kmetijsko gozdarska zadruga Sloga Kranj (225.377 evrov), Zrno, trgovina, kmetijstvo, uvoz in izvoz, Ravno (162.422), Leon Kuhar, Fokovci (289.798 evrov), Nejc Kodrič, Ljubljana (78.024 evrov), Damijan Merlak, Kranj (78.024 evr­ov), Zavod za razvoj poslovnih idej – v stečaju, Šenčur (140.500 evrov) in KŽK, kmetijstvo, Kranj (117.993 evrov). Stečajni upravitelj je v celoti prerekal terjatve bencinskih servisov Logo, zadruge Sloga, podjetij Zrno in KŽK ter Leona Kuharja, pogojno pa jih je priznal Kodriču, Merlaku in Zavodu za razvoj poslovnih idej – v stečaju. Za nekatere terjatve že potekajo pravdni postopki na sodišču. Stečajni upravitelj naj bi do konca marca pripravil dopolnilni in končni seznam preizkušenih terjatev, nadaljeval bo z izterjavo terjatev in pripravil morebitno delitev stečajne mase, zaključek stečajnega postopka pa bo odvisen od trajanja pravdnih postopkov, ki zadevajo prerekane terjatve in izterjavo terjatev od dolžnikov.

Dolžnik na dan začetka stečajnega postopka ni razpolagal s premoženjskimi pravicami niti ni imel nobenih nepremičnin in premičnin ter zalog. Kot navaja stečajni upravitelj v otvoritvenem poročilu, je bila finančna naložba v družbo KŽK Kranj v znesku 3,3 milijona evrov že pred uvedbo stečajnega postopka prenesena na dve fizični osebi, ki sta v letu 2014 dali družbi Agro Gorenjska posojilo v enakem znesku.