Dežurne helikopterske posadke Slovenske vojske so zadnje dni preteklega leta večkrat poletele v gore, v enem primeru tudi po mrtvega planinca. / Foto: Gorazd Kavčič

Planinec usodno padel z brezpotja

Predzadnji dan lanskega leta se je na Velikem Oltarju nad Mojstrano smrtno ponesrečil planinec, ki je padel v globino s skalnega in z zasneženega brezpotja.

Mojstrana – V slovenskih gorah je lani umrlo 43 oseb, od tega 22 planincev, 21 oseb pa se je smrtno ponesrečilo pri drugih aktivnostih. Zadnja smrtna gorska nesreča se je zgodila v petek popoldne na Velikem Oltarju nad Mojstrano, kjer je usodno padel planinec. »O smrtnem dogodku policisti še zbirajo obvestila, okoliščine pa kažejo na gorsko nesrečo in hujši padec planinca v globino iz skalnatega in zasneženega brezpotja,« je nekaj ur po nesreči razložil Bojan Kos, tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj. Mrtvega planinca so gorski reševalci iz Mojstrane ob pomoči helikopterja Slovenske vojske prepeljali v dolino, kjer ga je prevzela pogrebna služba. Obenem je reševalna helikopterska ekipa v z gorskega vrha prepeljala tudi žensko, ki je hodila s pokojnikom, pod Kalvarijo pa so v drugem reševanju, ki je potekalo sočasno, pomagali še moškemu, ki si je poškodoval nogo. Tudi njega je v dolino prepeljal helikopter.

V petek se je planinec poškodoval tudi na Stolu. Posredovali so radovljiški gorski reševalci, ki so poškodovanega moškega oskrbeli, nazadnje pa so ga ob pomoči helikopterja Slovenske vojske prepeljali v jeseniško bolnišnico. Na območju Vitranca pa se je izgubil planinec, ki so ga našli kranjskogorski reševalci in ga varno pospremili v dolino. Bohinjski gorski reševalci pa so v nedeljo priskočili na pomoč planincu, ki si je na planini Zgornja Grintovica poškodoval gleženj. Z vojaškim helikopterjem so ga prepeljali v bolnišnico na Jesenice.

Statistični podatki Gorske reševalne zveze Slovenije razkrivajo, da so gorski reševalci v lanskem letu opravili 483 intervencij v gorah, v katerih je skupno sodelovalo skoraj štiri tisoč reševalcev. Največ (okoli 415) je bilo reševalnih akcij, izvedli pa so tudi več kot 60 iskanj. V okoli 210 primerih je v pomoč ponesrečencem poletel tudi helikopter. Največ dela so imeli reševalci Postaje GRS Tolmin, ki so lani izvedli 75 reševalnih in iskalnih akcij, precej zaposleni so bili tudi reševalci iz Bohinja s skoraj 70 intervencijami, med najbolj delavnimi pa so bili še gorski reševalci iz Bovca, Kamnika in Mojstrane.

Kot so ob koncu leta povedali na predstavitvi dežurnih helikopterskih posadk Slovenske vojske, ki sodelujejo v sistemu zaščite, reševanja in pomoči, so vojaške helikopterske posadke (imajo jih dvanajst) lani posredovale okoli 360-krat, od tega so opravili skoraj 200 poletov v gore.