A je nevarno?

Egipt, Hurgada 2016 (3)

Nikjer, ampak res nikjer nisem dobila občutka, da bi lahko bilo ali je bilo v državi karkoli narobe. Res je varnost na letališču poostrena, a tega navaden turist niti ne opazi. A če primerjam svoj zadnji obisk Hurgade s tistim izpred nekaj let, ne vidim razlik, razen da je manj turistov. To nekako ustvarja občutek, kot bi turisti Egipt komaj začeli odkrivati.

Pri vstopu na letališče v Hurgadi zadeve potekajo običajno. Če potujete v Egipt iz Slovenije (organizirano, z agencijo), potem vizum lahko plačate že ob rezervaciji ali pa se odločite, da boste to storili ob pristanku, na letališču v Hurgadi. V vsakem primeru se lahko zgodi, da ga boste preplačali. Odvisno, kakšne volje je 'mojster' za okencem na letališču, in če nimate 25 dolarjev, vam vzame pač 30 evrov; pri agenciji pa vam zaračunajo recimo urejanje ali kaj podobnega.

V primeru zdravstvenih težav je Egipt ena tistih držav, kjer je turistično zavarovanje toplo priporočljivo. Namreč, cene hotelskih zdravniških storitev rade poletijo v nebo. Za pršilo za nos vam lahko zaračunajo tudi pet- ali celo desetkratnik cene, ki jo drugače plačate v državni lekarni. Zasebne lekarne (bolj drogerije) imajo največkrat precej 'gibljive' cene – glede na potrebo oziroma debelino denarnice tujca.

V bližini mojega hotela je kar velik trgovski center Senzo Mall. Do tja je bilo peš dobrih deset, petnajst minut. Tja sem se odpravila (za Egipčane) ob najbolj nori uri: ob enajstih dopoldne. Lokali in trgovinice se komaj začnejo odpirati, zaradi vročine se ljudem tudi premikati ne ljubi, tako da je bil sprehod do trgovskega centra v bistvu prav miren. Ko pade mrak, namreč ne narediš niti dveh korakov iz hotela, ko že planejo taksisti s svojimi željami, zahtevami, prošnjami, celo rotenjem … Do mesta, ki je bilo oddaljeno od Sentido Mamlouk Palace Resorta približno dvajset kilometrov, so te bili pripravljeni odpeljati tudi za ceno malce bolj bogatega sendviča s kajzerico – torej za evro in pol, samo da bi imeli delo. Taksisti so namreč vsak večer tako rekoč rojili po cestah pred vrati hotelov ...

Ko smo se vračali v Slovenijo, pa so bili varnostni pregledi na letališču natančnejši, dolgotrajnejši, s kar nekaj vmesnimi postajami. In jaz ne bi bila jaz, če ne bi že ob vstopu na letališče takoj izbrali mojega kovčka za temeljitejši pregled. Pa potem na naslednji postojanki še enkrat ponoviš vajo ... Skratka: najprej prtljago in potnike pregledujejo že pred vstopom v glavno stavbo; potem ko si opravil 'check-in', sledi drugi varnostni pregled kovčkov in potnikov. Moške pregledujejo moški, ženske pa ženske. Potem ko pokažeš potni list, sledi še zadnji varnostni pregled, kjer se jim je seveda (ponovno) moja ročna torba zdela sumljiva in so še to podrobneje pogledali, in če na koncu še pri glasnem Egipčanu nisi dobil vijolične štampiljke na letalsko vozovnico, se je lahko zgodilo, da te na koncu enostavno niso spustili na letalo.

Sicer si v tistem trenutku kot potnik malce nejevoljen, sploh, če na 'an ban pet podgan' vsakič znova izberejo tvoj kovček in torbo, a v bistvu fantje in dekleta opravljajo le svoje delo. In to temeljito. (Konec)