Vsebino evropskega projekta so predstavili podžupan Železnikov Matej Šubic, župan Anton Luznar in Andreja Megušar.

Mladim približati dediščino

V Železnikih bodo v sklopu evropskega projekta krepili pomen svoje dediščine, obogatili pa bodo tudi program prihodnjih, že 55. Čipkarskih dnevov.

Železniki – Občina Železniki je skupaj s partnerji uspela pridobiti 24 tisoč evrov evropskih sredstev za projekt Europe2gether: Starejši z mladimi – pomen zgodovinske dediščine za razvoj evropskega podeželja, ki ga bodo izvajali prihodnje leto. Z njim bodo po besedah podpredsednice občinske komisije za mednarodno sodelovanje Andreje Megušar iskali dobre prakse prenosa znanja in veščin s starejših na mlajšo generacijo ter umeščanja zgodovinske in kulturne dediščine za razvoj podeželja. V Železnikih sta bogati klekljarska in kovaška tradicija. »Pomembno je, kako ohranjati naša mesta živa, kreativna, da bi mladi ostajali in se zavedali pomena dediščine tudi za današnji čas,« je poudarila Megušarjeva.

Nepovratna sredstva so pridobili v programu Evropa za državljane, Pobratenje mest. Konkurenca je bila huda, saj so med 1600 prijavljenimi odobrili 260 projektov, od tega štiri slovenske. Poleg Železnikov kot vodilnega partnerja v projektu sodelujejo tudi pobratena hrvaška občina Lepoglava, italijanski Innichen, od koder so se v prebivalci v 13. stoletju naseljevali v podratitovške vasi, Center za idrijsko čipko, Občina Šentrupert, Slovensko katoliško, pevsko in kulturno društvo Slomšek v Belgiji ter Javni zavod Ratitovec.

Kot je dejala Megušarjeva, je povezovalna nit projekta čipka, ki je značilna tako za Železnike kot tudi Lepoglavo in slovensko društvo iz belgijskega Maasmechelna. »Lepoglavska čipka je lahko primer dobre prakse, kako na Unescov seznam kulturne dediščine umestiti tudi slovensko čipko,« je prepričana. Zahvaljujoč projektu bodo prihodnje leto v Železnikih pripravili vsebinsko še bogatejše 55. Čipkarske dneve, ki bodo trajali pet dni in vključevali tudi mednarodno konferenco s strokovnjaki iz ljubljanskih raziskovalnih ustanov in partnerskih mest. Kot primer dobre prakse si bodo ogledali še idrijsko čipko in njihov center ter muzej na prostem v Šentrupertu, ki je znan po kozolcih. »Druga os v projektu pa se navezuje na Innichen, mestece iz 8. stoletja z bogato zgodovinsko in kulturno dediščino. Turistično je zelo razvito in je prav tako lahko primer dobre prakse,« je dejala Megušarjeva. Ob zaključku bodo naredili tudi akcijski plan, kako posamezne rešitve udejanjiti z novimi spodbudami.

Župan Železnikov Anton Luznar upa, da bodo s projektom okrepili partnerske vezi in da bodo v prihodnje za nepovratna sredstva kandidirali tudi s kakšnim finančno močnejšim projektom. Prav možnost pridobivanja sredstev je bil eden glavnih razlogov, da so se letos pobratili z Lepoglavo. Sodelovanje turističnih delavcev in klekljaric obeh mest traja že 19 let, v zadnjih letih pa zgledno sodelujeta tudi železnikarski in lepoglavski pihalni orkester. V prihodnje si tesnejšega sodelovanja želijo tudi z Innichenom.