S Parlametrom lahko vsak državljan enostavno spremlja delovanje poslancev v državnem zboru. / Foto: Gorazd Kavčič

Parlameter meri poslance

Z inovativnim spletnim orodjem Parlameter lahko spremljamo delo vsakega izmed devetdeset poslancev in poslanskih skupin. Preverili smo, kako aktivni so gorenjski poslanci.

Kranj – Ste si vedno želeli izvedeti, kako glasujejo poslanci, za katere ste volili na zadnjih volitvah? Kako pogosto se udeležujejo sej, koliko govorov imajo ali celo koliko besed so spregovorili v tem mandatu in katere najpogosteje?

S spletnim orodjem Parlameter je od začetka tega meseca vse to tudi mogoče. Za orodje, ki je plod inštituta Danes je nov dan, avtorji upajo, da bo dogajanje v parlamentu približalo splošni javnosti. »Parlameter želi pripomoči k povečanju transparentnosti delovanja največje demokratične institucije in zanimanja splošne javnosti za demokratični proces,« pravijo na inštitutu, kjer so za orodje, ki so ga razvijali dve leti, dobili prestižno nagrado Googla, ki ga je kot izjemno obetavno tehnološko rešitev tudi finančno podprl.

Kaj pa gorenjski poslanci?

Z uporabo Parlametra lahko vsakdo pogleda, kaj v poslanskih klopeh počnejo poslanci stranke, za katero je volil. Na zadnjih parlamentarnih volitvah je bilo na območju širše Gorenjske v volilnih enotah I in VI v parlament izvoljenih 12 poslancev, o katerih smo nekaj zanimivih podatkov izbrskali v obsežni statistiki Parlametra.

Med gorenjskimi poslanci se najbolj redno sej Državnega zbora udeležuje Kamničanka Julijana Bizjak Mlakar, ki je bila prisotna na vseh, najmanj pa Alenka Bratušek, ki se je udeležila sedemdeset odstotkov sej in se s tem uvršča tik nad dno lestvice vseh poslancev. Približno treh četrtin sej se udeleži Matej Tonin (NSi), Žan Mahnič in Branko Grims (SDS) pa sta prisotna na 84 odstotkih sej.

Najbolj gostobeseden gorenjski poslanec je v tem mandatu Branko Grims, ki mu tesno za petami sledi Miha Kordiš (ZL). Vsak je spregovoril že več kot 350 tisoč besed, približno dvakrat več od parlamentarnega povprečja. S 408 tisoč besedami oba sicer prekaša še en Gorenjec, Luka Mesec, ki je sicer kandidiral v Trboveljskem okraju. S 24 tisoč besedami je med bolj tihimi Irena Kotnik, poslanka SMC, izvoljena v drugem radovljiškem okraju. Največ govorov, 11 na sejo, ima Domžalčan Kamal Izidor Shaker (SMC), sledi mu Žan Mahnič z desetimi.

Bolj kot koliko je pomembno, kaj poslanci govorijo. Govore Luka Meseca je denimo najbolj zaznamovala beseda transmaščobe, medtem ko Grims rad uporablja besedi šoping in multikulti. Tonin je večkrat uporabil besedo božičnica, Bratuškova pa nasilnež. Mahničev repertoar pa obsega celo besedno zvezo »bataljonska bojna skupina«, ki jo je v svojih govorih uporabil 19-krat. Za zanimivost še to: besedo Gorenjska je med vsemi poslanci najpogosteje uporabil Branko Grims.

Kot razkrivajo podatki, sta si med gorenjskimi poslanci po stališčih najbolj narazen Maruša Škopac in Žan Mahnič, ki sta največkrat glasovala različno. Med drugim tudi glede zadnjega predloga, da naj 2. januar ponovno postane dela prost dan, o katerem je Mahnič kot edini poslanec z Gorenjske glasoval proti, Grims in Marko Pogačnik nista glasovala, Tonin pa se je vzdržal. Preostali so glasovali za.

Z lansiranjem Parlametra so na inštitutu Danes je nov dan prispevali k preglednosti in sledljivosti delovanja predstavnikov našega zakonodajnega telesa, pri čemer na inštitutu dodajajo, da je orodje v začetni fazi in ga bodo v prihodnje še precej nadgrajevali, že v kratkem pa se nadejajo, da bodo z njim svoje poslance nadzirali tudi državljani tujih držav.