Premierna uprizoritev igre Metuljev drugi rojstni dan, ki jo je zaigrala otroška gledališka skupina Živčki, režiral pa Miha Štefe.

Naj živi kultura v Naklem

Kultura v Naklem je organizirano začela delovati pred sto desetimi leti, najprej kot Bralno društvo Naklo. Zadnjih petinštirideset let njeno ustvarjanje pomembno zaznamuje tudi Miha Štefe, recitator, pesnik, igralec, kulturni animator, režiser in pisatelj.

Naklo – Miha Štefe, predsednik dramske sekcije pri Kulturnem društvu (KD) Dobrava Naklo in Damijan Janežič, član Sekcije zgodovinarjev ljubiteljev pri Turističnem društvu Naklo, sta prvi decembrski petek povabila na praznovanje 110-letnice kulture v Naklem in 45-letnice ustvarjanja Mihe Štefeta. Najprej je otroška gledališka skupina Živčki v Domu Janeza Filipiča premierno odigrala predstavo Bojana Arharja Metuljev drugi rojstni dan, ki jo je režiral Miha Štefe, sledilo je odprtje razstave ob 110-letnici v Pavlinovi galeriji. Dogodku sta z recitiranjem Zdravljice dodali slovesno noto Manca Balantič in Eva Gros, žal pa se je odprtja razstave udeležilo zelo malo ljudi.

Na povečanih fotografijah (finančno je za povečavo prispevalo KD Dobrava Naklo), časopisnih izrezkih, gledaliških izrezkih, plakatih ... je Janežič povedel skozi utrinke visokega jubileja organizirane kulture v Naklem. Pobudo za ustanovitev takrat Bralnega društva je dal kaplan Franc Pavšič, v prvem obdobju so se posvetili pripravi gledaliških predstav, organizaciji tombol in veselic z deklamacijami. Kasneje so ustanovili Pevski klub pa godbo na pihala ... V letih pred drugo svetovno vojno so pripravili tudi do pet gledaliških predstav na leto. Konec tridesetih let prejšnjega stoletja so začeli graditi farni dom, današnji Dom Janeza Filipiča. Društvo je doživelo več preimenovanj, najdlje in še vedno pod imenom KD Dobrava Naklo. Leta 1972 je na pobudo predsednika Krajevne skupnosti Naklo in pesnika Janeza Moharja ponovno začela z delom dramska sekcija, njeno srce je ostal domačin Miha Štefe. Danes v društvu delujejo dramska sekcija, Mešani pevski zbor Dobrava Naklo, Folklorna skupina Podkuca in likovna sekcija.

Miha Štefe je zrasel s kulturo. Niti še ni prestopil šolskega praga, pa je že vedel za Franceta Prešerna. Njegova mama Tinca je kar med delom recitirala pesmi velikega Slovenca. Osem let je igral v Prešernovem gledališču v Kranju in v prvi postavitvi Svetinove Ukane, ki so jo odigrali 78-krat, igral Vojka. Samo z gledališko skupino Živčki je ustvaril 53 premier, kot so Sovica Oka, Štirje fantje muzikantje, Krivi tolar ... Sneguljčica, na primer, je bila trikrat razprodana. Po letu 2000 je začel pisati igre, po večini komedije, prva pa je bila Gozdna zgodba, pravljična igra za otroke, ki je prav tako doživela odrsko postavitev. Še vedno ima dovolj volje za ustvarjanje, po premieri Metuljev drugi rojstni dan je sledilo več ponovitev za Miklavža in še kakšno bodo odigrali do konca leta. Najlepše pa je jubilej sklenil Drago Papler, ki ga je Miha Štefe naučil javnega nastopanja, kulture v vseh njenih oblikah: »Naj gre kultura med ljudi, še posebej med Naklance!«