Doc. dr. Mojca Bernik, Domen Dolenc, dr. Anamarija Kejžar in Tjaša Knap Maršič / Foto: Ana Šubic

Priložnost v delu s starejšimi

V Kranju je potekala okrogla miza Socialni servis za starostnike – zaposlitvena priložnost za mlade.

Kranj – Življenjska doba se daljša, starostnikov je vse več, zato bodo v delu z njimi mladi vse pogosteje lahko našli podjetniške priložnosti. Le opogumiti se je treba, so zbrane študente bodrili govorniki na okrogli mizi Socialni servis za starostnike – zaposlitvena priložnost za mlade, ki so jo minuli četrtek pripravili na Fakulteti za organizacijske vede (FOV) v Kranju.

»V Sloveniji imamo, kar se tiče evropskih dežel, v povprečju najstarejše prebivalce, ki pa se najmanj vseživljenjsko izobražujejo. Tu je že polje priložnosti,« je dejala dr. Anamarija Kejžar, direktorica Doma Petra Uzarja Tržič. Trend razvoja domov starejših gre v manjše, bolj domače bivalne skupnosti do 15 oseb. Prihajajoče generacije bodo v domovih želele več zasebnosti, enoposteljne sobe pa tudi brezžični internet. Razvijajo se varovana stanovanja in skupnosti za dementne, ki so zaenkrat bolj zaživele v tujini, denimo v Skandinaviji, je pojasnila Kejžarjeva. Pri nas je v pripravi zakon o dolgotrajni oskrbi, ki bo spodbujal oskrbo v domačem okolju, starostnik naj bi šel v dom šele, ko bo potreboval veliko zdravstvene nege. K varnemu preživljanju starosti v domačem okolju bodo veliko pripomogli pripomočki, s katerimi bodo svojci lahko spremljali, kaj se dogaja s starostnikom, kje se giblje, koliko se je oddaljil od doma. Omenila je še rdeči gumb za poziv v sili, pa tudi starostnikom prilagojene tablice, računalnike, televizije, ure z GPS-om. »Tem potrebam podjetništvo v tujini odgovarja veliko bolje kot pri nas. Taki pripomočki lahko pomembno pripomorejo k temu, da se starejšim, še zlasti tistim z demenco, ki je v veliki ekspanziji, zagotovi dostojanstvena starost,« je povedala Kejžarjeva.

O svoji izkušnji je spregovorila primorska podjetnica Tjaša Knap Maršič, ki je ustanovila prvo agencijo za organizacijo pomoči na domu. Povezala je starejše, ki potrebujejo pomoč, z ljudmi, ki nudijo pomoč. Kot pomočnice so dobile priložnost težko zaposljive ženske pred upokojitvijo in mlade upokojenke z nizkimi pokojninami, sicer pa imajo tudi nekaj pomočnikov. »Razvijam dodatno ponudbo, in sicer kako obogatiti dan starostniku, ki dneve preživlja pred televizijo in nima več motoričnih sposobnosti. Tu je veliko izzivov za mlade,« je dejala Knap Maršičeva in se strinjala s Kejžarjevo, da so priložnosti za mlade še posebej povezane s tehnologijo. Današnji starostniki je niso vajeni, a prihajajo generacije, ki jim bo normalno imeti prenosnik na negovalni postelji.

Žalostno je, da je med 95 tisoč brezposelnimi polovica mladih do 29 let, je dejala doc. dr. Mojca Bernik s FOV in dodala, da je problem zaposljivosti mladih tudi v pomanjkanju samozavesti in samoiniciative. Tudi vodja Kovačnice Kranj Domen Dolenc je izpostavil, da je med mladimi premalo želje po samostojnem ustvarjanju in da preveč čakajo na pomoč drugih, poleg tega pa strah negativno vpliva na njihovo razmišljanje in aktiviranje idej. Zato je navzoče povabil v Kovačnico, kjer mladi delajo v skupnih pisarnah in razvijajo podjetniške zamisli, ponujajo pa jim tudi program, »ki pomaga pri aktivaciji, iskanju izkušenj, idej in njihovem lansiranju na trg«. Govorniki so mladim svetovali tudi vključitev v prostovoljne aktivnosti socialnih organizacij.