Občini vztrajata pri tožbi

Kranjsko okrožno sodišče bo glavno obravnavo v skoraj polmilijonski tožbi občin Kranj in Šenčur zoper Občino Medvode opravilo januarja. Poravnava ni bila možna.

Kranj – Kranjska okrožna sodnica Meta Pristavec je pred kratkim nadaljevala prvi narok v skupni tožbi Mestne občine Kranj in Občine Šenčur zoper Občino Medvode, od katere zaradi njenega izstopa iz projekta urejanja gorenjske komunalne infrastrukture (Gorki) zahtevata plačilo odškodnine v znesku 463.667 evrov. Kar smo predvideli že po septembrskem naroku, se je zdaj še uradno potrdilo: občine ne najdejo skupnega jezika oziroma se ne morejo dogovoriti o poravnavi, zato bo januarja stekla glavna obravnava v omenjeni gospodarski pravdi, na njej pa bodo predvidoma zaslišali priče, ki jih predlagata obe strani; tožeči občini zastopa odvetnik Rajko Vrečer, medvoško pa Primož Jazbec. Med predlaganimi pričami je tudi Stanislav Žagar, župan Občine Medvode v času, ko je prišlo do njenega nepričakovanega izstopa iz Gorkija.

Mestna občina Kranj in Občina Šenčur to­­­žita Občino Medvode za skoraj pol milijona evrov, ker je sredi marca 2011 enostransko odstopila od projekta Gorki in s tem od gradnje skupne Čistilne naprave Smlednik. Do odstopa je prišlo le dva tedna pred sprejemom občinskega prostorskega načrta Občine Šenčur, s katerim so prav zaradi načrtovane čistilne naprave v Smledniku iz zazidljivosti izvzeli zemljišče v Trbojah, kjer so sprva načrtovali gradnjo skupne čistilne naprave za šenčursko in kranjsko občino. Večji delež odškodninskega zahtevka – 326.404 evre – sicer pripada kranjski občini, medtem ko Šenčurjani terjajo 137.263 evrov. V Medvodah so sicer kot razlog za svojo odločitev navedli spremembo interpretacije meril in kriterijev za financiranje projektov iz evropskih sredstev, zaradi katere projekt Gorki po njihovem mnenju ne bi bil več upravičen do sofinanciranja, zato so se odločili poiskati druge možnosti financiranja gradnje komunalne infrastrukture na njihovem območju.

Kot je na petkovem naroku napovedala sodnica Meta Pristavec, bo najprej odločala o temelju odškodninskega zahtevka, torej o vprašanju, ali so v Kranju in Šenčurju upravičeni do odškodnine, v naslednjem koraku pa bo morebiti odločila še o višini odškodnine.