Predsednica društva Tatjana Novak

Želijo si večje vključenosti

Medobčinsko društvo Sožitje iz Mengša je z glasbo in plesom obeležilo petdesetletnico. Člani si želijo aktivnejšega sodelovanja države pri reševanju problematike oseb z motnjami v duševnem razvoju.

Ponosna sem, da naše društvo raste. Vsako leto imamo nekaj več članov, vključujejo se mlajše družine. Vesela sem, da delamo programe, ki so za vse, od otrok in mladostnikov do odraslih. Vsi naši člani, osebe z motnjami v duševnem razvoju, v našem društvu vidijo dodano vrednost za krepitev svojih spretnosti, veščin, znanja, ohranjanja psihofizičnega zdravja in talentov,« je ob petdesetletnici društva povedala Tatjana Novak, predsednica Medobčinskega društva Sožitje, ki ga imenujejo tudi društvo stoterih občin. Poleg matične občine Mengeš društvo namreč deluje v Domžalah, Komendi, Lukovici, Moravčah in Trzinu, v društvo pa se vključujejo tudi člani iz drugih okoliških občin. V društvo je vključenih 180 oseb z motnjami v duševnem razvoju, več kot dvesto staršev ter strokovni delavci in mentorji.

Društva, povezana v zvezo društev Sožitje, skrbijo za ohranjanje znanja, ki so ga osebe z motnjami v duševnem razvoju pridobile v času šolanja, a pogrešajo sistemske rešitve na ravni države. »Starši smo na koncu vedno prepuščeni sami sebi. Ti otroci marsikaj zmorejo in njihove potenciale bi se dalo v njihovi odrasli dobi bolje izkoristiti,« pravi član društva in oče hčere z downovim sindromom Franci Rozman, ki je bdel nad organizacijo praznovanja, ki je v sredo ob petdesetletnici društva potekalo v Kulturnem domu Mengeš. »Največji izziv je, kako poskrbeti za naše otroke, da bodo lahko dostojno živeli tudi v odraslem obdobju. Vsi starši po Sloveniji se borimo, da bi bilo možnosti vključevanja teh oseb več,« dodaja Novakova.

»Za nas vedno zmanjka volje pri določevalcih. Nikakor ne pridemo do novega zakona o socialnem vključevanju, ki bi na novo postavil sistem skrbi za osebe z motnjami v duševnem razvoju,« je o težavah, s katerimi se soočajo starši in vsa društva Sožitje po Sloveniji, povedala predsednica zveze društev Katja Vadnal.

Z bogatim plesnim in glasbenim programom so otroci in odrasli nastopajoči dokazali, da si zaslužijo boljše pogoje delovanja, o čemer se je prepričal tudi predsednik države Borut Pahor.