Naklo: večina svetnikov za podražitev

Ne bom se na tem mestu razpisala o tem, zakaj je bila tako nujna podražitev komunalnih storitev za skoraj sedemdeset odstotkov v občini Naklo. To gradivo so občinski svetniki dobili v roke dovolj zgodaj in vsaj dvakrat so ga javno obravnavali in dopolnjevali na sejah občinskega sveta skupaj s predstavniki pripravljavca gradiva, Komunalo Kranj. Pomembno pa je, kako so svetniki glasovali, zato da občanom, ki so že prejeli prve položnice s podražitvijo in imajo tudi vso pravico jeziti se, lahko vsak svetnik obrazloži, zakaj se je tako odločil. O podražitvi so glasovali na septembrski seji, od 13 svetnikov jih je bilo sedem za podražitev, šest pa proti. Večina jih je torej menila, če povzamem, da so bili potisnjeni ob zid in da so podražitev morali sprejeti – tako zaradi obvez iz preteklosti kot nadaljnjih vlaganj v razvoj komunalne infrastrukture, saj se s tem občanom zagotavlja povprečen, če že ne nadpovprečen standard. Še posebno je bil pri teh argumentih aktiven podžupan Jure Renko, kar se razbere tudi iz zapisnika seje. V redu, ta argument seveda lahko vzdrži. Ampak ne razumem pa, zakaj se nekdo (nekateri), ki je glasoval za podražitev, že na naslednji seji občinskega sveta pritožuje čeznjo in se čudi visokim zneskom na položnici. Oprostite, ampak to pa lahko razumem samo kot sprenevedanje.

V teh okoliščinah se mi zdi vredno zapisati, kdo je bil proti podražitvi v obliki in na način, kot se je ta sprejela na seji, ko so o njej odločali. Proti podražitvi sta glasovali svetniški skupini Slovenske ljudske stranke in Desusa. Potisnjeni ob zid – ali pač ne – so se odločili, da ne želijo vseh stroškov obesiti na ramena občanov in so pravočasno podali konstruktivni predlog, naj občina preveri možnost znižanja vrednosti omrežnin ali s subvencijo pokrije del teh stroškov, tako kot na primer nekatere druge občine. »Takoj se je pojavil protiargument, da bo s tem zmanjšan občinski proračun. Višja omrežnina predstavlja dodatni prihodek v proračun občine in s tem neke vrste dodatni davek za občane. Menimo, da je prizadevanje za zmanjševanje bremen občanov vendarle naša primarna naloga,« je dodatno pojasnil svetnik Marjan Babič iz vrst SLS.

Da pa to ne bo izpadlo kot nagajanje opozicije v občinskem svetu, naj dodam, da sta obe svetniški skupini (SLS in Desus) podprli osnutek proračuna za leto 2017 kot smiselno zastavljenega.