Občina Radovljica bo še letos izvedla najnujnejšo sanacijo propadajočega gradu Kamen nad Begunjami. / Foto: Gorazd Kavčič

Grad Kamen pred nujno sanacijo

Gradu Kamen nad Begunjami je zaradi slabega stanja ruševin, ki predstavljajo nevarnost za obiskovalce, grozilo zaprtje. Zdaj kaže, da ga bo lastnica, Občina Radovljica, vendarle vsaj za silo nemudoma obnovila in nato obnovo nadaljevala v naslednjih letih.

Begunje – Strokovnjak Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) si je grad, potem ko je krajevna skupnost opozorila na alarmantno stanje ruševin, ogledal in ugotovil, da je splošno gradbeno stanje objekta in obzidja sicer stabilno, da pa zaradi razpadanja veziva v vezni malti prihaja do lokalnega odpadanja kamnov, kar predstavlja neposredno nevarnost za obiskovalce gradu, ki hodijo po sedanjih oglednih poteh. Zato je treba do sanacije del poti zapreti in urediti nov dostop v notranjost obzidja, poškodovana mesta zidov objekta in obzidja pa čim prej sanirati.

Občina Radovljica, ki je lastnica gradu, bo tako v soglasju z ZVKD namestila začasne panelne ograje in opozorilne table v notranjosti zaprtih delov gradu ter na sredini južnega obzidja uredila nov dostop. Sedanji dostop in območje pod ohranjeno vzhodno steno bosta tako zaprta, prav tako ne bo mogoče po lesenem mostu priti v zgornji vzhodni del gradu. Kot pravijo na občini, bodo najnujnejša dela v skladu s pridobljenim soglasjem poskusili izvesti še letos, v prihodnjem letu pa bodo sanacijo nadaljevali. V ta namen je v osnutku proračuna za leto 2017 predlaganih štirideset tisoč evrov, nato pa naj bi v obdobju od 2018 do 2021 vsako leto za obnovo gradnu namenili še po 35 tisoč evrov.

Z namenom, da se grad Kamen vsaj delno ohrani, so leta 1960 izvedli prva obsežna konservatorska dela. Namestili so lesene zaščitne ograje, stopnišča in mostove. Po grajskem prostoru je bila urejena sprehajalna pot, grad Kamen pa vključen v evropsko mrežo gradov Venerine poti. V letu 2000 je Občina Radovljica od skupnosti solastnikov gozdov Planinca tudi odkupila 3543 kvadratnih metrov zemljišča, na katerem so ruševine gradu.

»Po 55 letih sanacije pa grad Kamen ponovno kliče po nujnem reševanju pred propadom ali pa celotnim zaprtjem za obiskovalce,« opozarja Marija Kavčič Zupan, predsednica sveta KS Begunje, ki občino poziva občino k ukrepanju. »Ne sme se zgoditi, da bi tako pomemben zgodovinski del Begunj pustili propadanju, in ne sme se zgoditi, da bi zaprli dostop za ogled gradu.« Krajani Begunj želijo sodelovati pri obnovi, zato predlagajo ustanovitev posebnega odbora za sanacijo, katerega naloga bo priprava strateškega načrta za prihodnost gradu.