Po napornem dnevu stoječega, fizičnega obremenjevanja ali težkih stresnih situacij vaše telo primarno potrebuje raztezanje in sprostitev.

Gibanje včasih in danes

Gibanje se skozi evolucijo spreminja. Včasih je bilo pomembno z vidika preživetja, danes je vse bolj organizirano, vodeno in pogojeno z navadami in trendi. Gibanje sicer velja za vsako aktivnost, kjer trošimo energijo, vendar smo v sodobnem času tudi v primeru (ne)gibanja postali ekstremisti. Ali se gibamo minimalno, torej premalo, ali pa v fizični aktivnosti pretiravamo. Le malokdo uspe najti in obdržati ravnovesje. Kako slediti zdravi pameti pri načinu in intenziteti gibanja v času takšnih in drugačnih ekstremov? Predlagam nekaj smernic, za katere verjamem, da vas bodo popeljale bliže sozvočju vašega bivanja.

Tisočletja staro modrost umirjanja z dihalnimi tehnikami in meditacijo poskusite vključiti v svoj vsakdan, pri tem pa izberite tisto fizično aktivnost, ki bo vaše telo uravnovesila. V poplavi organiziranih fizičnih aktivnosti je težko najti tisto, ki bo najbolj pisana na vašo kožo, vredno pa se je potruditi, saj gibanje potrebujemo toliko kot zrak, ki ga dihamo.

Priporočam, da pri fizični aktivnosti velik poudarek pripišete komponenti dihanja. S koncentracijo na dih kretnja lahko dobi popolnoma nove razsežnosti, saj je v tek primeru slednja odraz vašega čustvenega stanja, odraz vaših misli in notranjega, nevidnega življenja, ki ga velikokrat želimo prikriti.

Kretnja naj vas ozavešča in uči, kako v hitrem tempu vsakdana živeti funkcionalno, zdravo, polno. Ne nazadnje vas je niz ponavljajočih se in napačnih kretenj pripeljal do kompenzacijskih procesov v organizmu in posledično mišičnih neravnovesij. Torej morate kretnjo zgolj izkoristiti sebi v prid. Opazujte svoje telo med gibanjem, opazujte, kako reagira na različne vsakdanje situacije in vedno stremite k temu, da je telo vzravnano, vaš počep pravilen, nošenje bremen optimalno, kretnje čim bolj raznolike. Če čez dan veliko sedite, pozornost pri gibanju usmerite v izboljšanje limfne pretočnosti, aktivacijo zgornjega dela telesa ... Ste čez dan večino v stoječem delu in opravljate težka fizična dela? Potem prostočasno fizično aktivnost usmerite v raztezanje spodnjih okončin, aktivacijo trupa v tistih ravninah gibanja, ki so sicer čez dan manj zastopane ... Se sliši komplicirano? V resnici ni. Le poskušajte se z gibanjem približati kretnjam, ki so včasih veljale za običajne: počepu, privleku, potisku ...

In predvsem sledite svoji unikatnosti. Če se je nekaj preteklih generacij pri gibanju usmerjalo v bolj fizično, površinsko kretnjo, se mora sodobni človek poleg tega usmerjati tudi v kretnjo, ki je očem nevidna – v notranji impulz, ki je odraz vašega celičnega zdravja, vaše (ne)vitalnosti in vaše resnične moči. Na ta način bo vaše gibanje postalo najboljše zdravilo. Bistvo namreč ni v tem, kaj počnete, temveč zakaj to počnete.