So proti ponovni uvedbi Nadzornega sveta

Nakelski občinski svetniki so umaknili iz odločanja Odlok o ustanovitvi in organiziranju Komunale Kranj, s ponovno uvedbo Nadzornega sveta bodo manjše občine soustanoviteljice izgubile vso moč, opozarjajo. Nejevoljo so med občani že povzročile občutno višje cene komunalnih storitev.

Naklo – Občinski svetniki so na sredini seji prejeli v odločanje osnutek Odloka o ustanovitvi in organiziranju javnega podjetja Komunala Kranj, katere soustanoviteljica je Občina Naklo. Že drugič so odlok umaknili, obakrat iz istega razloga: ne podpirajo uvedbe nadzornega sveta (NS). Po odloku naj bi šest članov v NS imenovala skupščina tega javnega podjetja, dva člana bi imenovali delavci. Župan Marko Mravlja je pojasnil, kako naj bi bilo to v praksi: kranjska občina bo kot večinska lastnica podjetja imela tri nadzornike, preostale občinske soustanoviteljice skupaj samo enega, dva pa bi zastopala interese delavcev. Kar pomeni, kot je poudaril župan, da bo Komunalo Kranj upravljala kranjska občina, druge občine pa bodo izgubile nadzor. Prav zaradi tega so pred šestimi leti NS ukinili, je še opozoril. Anita Mežek, vodja kadrovske, pravne in splošne službe pri Komunali Kranj je pojasnila, da NS ne odloča, ampak nadzira poslovanje podjetja. Svetnik Peter Celar je opozoril, da ne pozna NS, ki ne bi imel vsaj pristojnosti, da imenuje oziroma razreši direktorja ali predsednika uprave, in v tem odloku te pristojnosti ni. Ga pa skrbi, da bo uvedba NS povzročila samo dodatne stroške in kup poročil.

Nejevoljo med občani so povzročile občutno višje položnice za komunalne storitve, svetnika Zdravko Cankar in Marjan Babič stana to že opozorila, oba tudi dvomita, da se bodo cene znižale, ko bodo imeli večje število komunalnih priključkov, kar je sicer napovedal direktor Komunale Kranj Marko Kocjančič na eni od prejšnjih sej. Cankar je prepričan, da bodo že prihodnje leto na predlog komunalnega podjetja odločali o podražitvi vode in odpadkov.

Svetniki so se strinjali, da je treba preučiti možnosti sodelovanja s konkurenčnimi gospodarskimi javnimi službami na področjih, kjer niso vezani na Komunalo Kranj. Vezani so na Centralno čistilno napravo Kranj, za kar se Zdravko Cankar čudi, zakaj bo treba toliko denarja prispevati za amortizacijo, ko pa je bil projekt večinoma poplačan iz evropskih sredstev.