Tradicionalni slovenski zajtrk v vrtcu Živ žav

Med jim je šel zelo v slast

V okviru dneva slovenske hrane so v petek v vrtcih in šolah pripravili tradicionalni slovenski zajtrk, pri katerem so otrokom postregli črn kruh, med, jabolko, mleko in maslo domačega porekla.

Kranj – Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije v slovenskih vrtcih in šolah že deset let pripravljajo tako imenovani medeni zajtrk. Lokalni čebelarji so v teh letih obiskali skoraj vse šole in vrtce ter najmlajšim razdelili okrog dvajset tisoč kilogramov medu. Na njihovo pobudo je vlada pred štirimi leti razglasila tudi dan slovenske hrane, ki ga zaznamujemo vsak tretji petek v novembru. Na ta dan v slovenskih vrtcih in šolah pripravijo tudi tradicionalni slovenski zajtrk.

Tudi v kranjskem vrtcu Živ žav so otroci ta dan na mize dobili kruh z maslom in medom, zraven so pili mleko, za posladek pa so si lahko privoščili še košček jabolka. Na hodniku je za lepo pogrnjeno mizo tak zajtrk čakal tudi starše, ko so svoje otroke zjutraj pripeljali v vrtec. Večina otrok je bila navdušena zlasti nad slastnim medom. »Tudi doma ga rada jem, to je zelo dobro,« je bil tokratni zajtrk nadvse všeč Neži Šubic. Nad kruhom in namazom je bila navdušena tudi Kaja Škrjanc, ki je obenem priznala, da čisto vsak dan pa tega kljub temu ne bi jedla. Zgolj pri kruhu in mleku pa je ostal Aljaž Štefančič, saj medu ne mara, je pojasnil. Kot opaža njihova vzgojiteljica Janja Lelov, ki je tudi organizacijska vodja vrtca Živ žav, pa prav skupina pogosto otroke spodbudi, da poskusijo jedi, ki jim mogoče niso najbolj všeč. »Ko opazujejo druge otroke, tudi sami poskusijo. Ko poskusijo, pa navadno tudi pojejo,« se nasmeje. Pri petkovem zajtrku so se nato z otroki pogovarjali o hrani, ki so jo imeli ta dan na mizi. »Maslo in med imajo tudi sicer na jedilniku, tokrat pa smo temu namenili še posebno pozornost. Razložili smo jim, da so včasih cele generacije zrasle ob taki hrani, saj ni bilo toliko stvari na razpolago kot danes in je bil to skoraj vsakodnevni zajtrk.« Otroke je nato obiskal še čebelar in jim predstavil svoje delo.

S tradicionalnim slovenskim zajtrkom si prizadevajo, da pomen kmetijstva, živilske industrije, čebelarstva, ohranjanja čistega okolja v povezavi s pomenom zdrave in uravnotežene prehrane ter gibanja spoznajo že otroci. Obenem pa jih skozi idejo o nujnosti zajtrkovanja poučijo, da je treba biti pozoren, kakšno hrano jemo, in da je lokalna hrana ustreznejši izbor.