Kip Toneta Svetine, ki je nekaj let pozabljen ležal v skladišču, so v torek ponovno odkrili na Mlinem. / Foto: Tina Dokl

Spomin na Toneta Svetino

Na pročelju trgovine na Mlinem so v torek odkrili kip blejskemu pisatelju in kiparju Tonetu Svetini, ki ga je novi lastnik pred leti odstranil z njegove hiše.

Bled – Kip so na pročelje trgovine, ki stoji nasproti hiše, v kateri je Tone Svetina živel in delal, postavili na željo Združenja borcev za vrednote NOB. Z njegove hiše, je ob tem spomnil blejski župan Janez Fajfar, je bil pred leti nasilno odstranjen. »Prav je, da kip enemu največjih Blejcev postavimo nazaj.«

Kip so odkrili ravno na dan, ko bi Tone Svetina dopolnil 91 let. »V svojih delih je ohranjal spomin na čas težkih preizkušenj za Slovence,« je poudaril župan in dodal, da je pomagal pred pozabo ohraniti marsikateri dogodek iz časa med in po drugi svetovni vojni. »Zato spoštujmo spomin nanj,« je pozval župan. »Tone Svetina se po mnogih letih vrača domov, v svoj rojstni kraj,« pa je ob odkritju kipa poudaril dober poznavalec njegovega dela in njegov dober prijatelj dr. Borut Rus. V slovenskem slovstvu, je dejal, je bil Tone Svetina prisoten od leta 1955, ko je začel popisovati dogodke iz NOB na Gorenjskem in Primorskem. Leta 1965 je izšel prvi del njegovega najpomembnejšega, najobsežnejšega in najbolj popularnega dela, romana Ukana, v katerem je obravnaval delovanje NOB v letih 1943 do 1945 in odlomke iz povojne zgodovine. Za omenjeni roman je leta 1970 prejel nagrado Prešernovega sklada. Kot kipar samouk pa se je posvečal varjenju skulptur iz železja oziroma orožja, predvsem iz granatnih drobcev. Borut Rus je spomnil tudi na družbeno angažiranost Toneta Svetina, predvsem na njegovo delovanje v Društvu za varstvo okolja Bled.