Branko Stropnik je kanjo po dveh tednih zdravljenja lahko po posebnem dovoljenju vodje veterinarske postaje na želeni lokaciji sam izpustil nazaj v naravo. / Foto: Boris Primožič

Reševali poškodovano kanjo

Kaj storiti, če najdemo poškodovano divjo žival? S tem vprašanjem se je srečal Branko Stropnik, ki je v središču Medvod opazil poškodovano kanjo. Po številnih telefonskih klicih jo je s pomočjo gasilcev rešil reševalec veterinarske postaje, Stropnik pa jo je po zdravljenju lahko izpustil nazaj v naravo.

Medvode – »Bilo je na lepo oktobrsko soboto dopoldan, ko sem se odpravil na Svetega Jakoba. Odpeljem se nekaj od doma in v bližini hidroelektrarne opazim, da je na cesti ustavil avto, pred njim pa je stala kanja in samo gledala. Zaparkiral sem in šel pogledat, kaj je narobe. Razprla je krila, a ni poletela, zato sem predvideval, da je poškodovana. Počasi sem jo uspel s ceste spraviti na manjši travnik, po telefonu pa skušal dobiti pristojno veterinarsko postajo, da pridejo poškodovano ptico rešit,« je začel Branko Stropnik, dolgoletni član Planinskega društva Medvode.

Prav to, koliko številk je moral poklicati, da je dobil veterinarja za prosto živeče ptice, ga je močno presenetilo in ujezilo. »Na dveh dežurnih veterinarskih službah se ni nihče oglasil, na informacijah niso vedeli, kam naj se obrnem. Na koncu sem dobil pravo številko prek številke 112. Med tem je kanja zdrsnila v »šavje« na strmini tik nad gladino jezera. Reševalec, ki je prišel, je moral zaradi nevarnosti zdrsa na pomoč poklicati gasilce, ki so mu potem pomagali pri reševanju ujete ptice,« je pojasnil Stropnik. Ko se je vrnil s hriba, je bila kanja že rešena. Želel jo je fotografirati in zato poklical reševalca, ki mu je pojasnil, da ptico že pelje na zdravljenje v Muto. »Kasneje so mi pojasnili, da je imela zlomljeno kost na levi taci in da so jo oskrbeli z mavcem. Izpustili bi jo sicer na Barju, a so jo po dveh tednih zdravljenja pripeljali v Medvode, kjer sem jo lahko po posebnem dovoljenju vodje veterinarske postaje na želeni lokaciji sam izpustil nazaj v naravo. Kot planinec imam namreč izkušnje z reševanjem. Bila je v stresu, preplašena, ni si upala iz kletke, tako da sem moral kletko nagniti in je zdrsnila iz nje na travo. Naredila je nekaj malih skokov, razširila krila in odletela na streho bližnje barake, od tam pa v gozd. Za lokacijo izpusta sem izbral polja in travnike med Zbiljami in Podrečo, nedaleč proč od cerkvice nad Savo. Od takrat je nisem več videl,« je še pojasnil.

Za poškodovane divje živali je sicer po Uredbi o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah dolžen poskrbeti Azil za živali prosto živečih vrst, po Zakonu o divjadi in lovstvu pa so za divjad dolžne poskrbeti za tisto območje pristojne lovske družine. Lahko pa pokličete število 112, kjer vas bodo povezali z azilom ali lovci.