Na Jesenicah se bojijo najhujšega

V Splošni bolnišnici Jesenice v času stavke ob uveljavljanju 40-urnega tedenskega delovnika nimajo zadosti zdravnikov na nobenem oddelku.

Če bi prišlo do zaostrovanja stavke, se v Splošni bolnišnici Jesenice bojijo ponovitve zgodbe s Ptuja, kjer se je že prvi teden pokazalo, da zavod ne prenese niti enotedenske stavke.

Jesenice, Ljubljana – V ponedeljek so se nadaljevala pogajanja med zdravniškim sindikatom Fides, v katerega je vključena več kot polovica zdravnikov in zobozdravnikov v javnem sektorju, in vladno pogajalsko skupino. Ker so se pogajanja zavlekla v popoldanske ure, do zaključka redakcije nismo izvedeli, ali bodo stavko prekinili ali jo bodo še zaostrili.

Na stavko so se odzvali v Splošni bolnišnici (SB) Jesenice, kjer v korist pacientov apelirajo na vladno pogajalsko skupino in Fides, da v najkrajšem možnem času uskladita stališča in skupaj pristopita k sistemskemu reševanju kadrovske, prostorske in finančne nevzdržnosti slovenskega zdravstvenega sistema. Ob uveljavljanju 40-urnega tedenskega delovnika bolnišnica nima zadosti zdravnikov na nobenem oddelku, na nekaterih oddelkih pa kljub zakonsko določenemu delovniku 40 + 8 ur normalnega dela ni mogoče organizirati. Najbolj izstopajo pediatrični, kirurški, ginekološko-porodniški, radiološki in internistični oddelek. O vseh odpovedanih pregledih in posegih so pacienti pravočasno osebno obveščeni, še sporočajo iz bolnišnice, kjer je tudi zagotavljanje urgentne obravnave v okviru nujne medicinske pomoči in urgentnih operacij, ne glede na stavko, mogoče le ob preseganju zakonsko predpisane tedenske delovne obveznosti zdravnikov. Zato se v SB Jesenice v primeru zaostrovanja stavke bojijo najhujšega oz. ponovitve zgodbe s Ptuja, kjer se je že prvi teden pokazalo, da zavod ne prenese niti enotedenske stavke. Zavzemajo se, da urejen in vzdržen zdravstveni sistem do leta 2030 postane prioriteta ne zgolj politike in zdrav­stvenih delavcev, temveč slehernega državljana.

Posledice stavke so občutne v ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru, kjer je že prejšnji teden operacijska dejavnost pa­dla za 30 odstotkov, po predvidevanjih pa bo, če stavka ne bo končana, ta teden odpadla polovica operacij.

Kot smo že poročali, so zdravniki izdvojili dve stavkovni zahtevi: sprejetje standardov in normativov za zdravnike, ki so že opredeljeni v modri knjižici, ter spremembo plačnega si­stema. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je pred dnevi poudarila, da bi partnerske pogovore lahko nadaljevali brez škode za paciente in zaposlene. Dejala je, da je prva ministrica, ki je vzela v roke modro knjižico, da si želi napredka in da so Fidesu že poslali predlog o odpravi omejitve 57. plačnega razreda. Do leta 2023 bomo dobili 1831 novih specialistov, kar po njenih besedah pomeni, da bo zdravnikov dovolj.