Matej Hartman

Gorskokolesarski »guru«

Matej Hartman - Mah je bil najprej cestni kolesar, potem alpinist, danes pa strasten turni smučar, neutruden gorski kolesar in kolesarski vodnik.

Škofja Loka – Po brezpotjih letno naredi okoli 15 tisoč kilometrov in sto tisoč višinskih metrov, zamenja deset kompletov zavornih ploščic in pet verig …

V kolesarski svet se je zapeljal pred tridesetimi leti. Med 'specialkarje', ker takrat pač v Sloveniji še ni bilo gorskih kolesarjev. Če si hotel postati kolesar in si bil doma z Gorenjske, je bil Kolesarski klub Sava Kranj logična odločitev. Matejeva želja po zmagah je bila manjša kot ljubezen do kolesarjenja. Danes prizna, da je bilo obdobje med tekmovalnimi 'specialkarji' eno najlepših v njegovem življenju. Tam se je naučil vsega, česar se otrok drugje kot v kolesarskem klubu ne more. Naučil se je biti lačen, žejen, premražen, utrujen do konca in naprej, spoznal je, kako je živeti z odrgnjeno kožo in kako se okostje premakne, ko pri šestdesetih kilometrih na uro padeš s kolesa po asfaltu. Spoznal je bolečino neskončnega treninga in kako je, če je več porazov kot zmag. Vendar je nekje ob koncu srednje šole spoznal tudi, da obstaja tudi alpinizem. »Poleg domačih hribov smo radi zavili pod Velebit v Paklenico, še raje pa v Arco na Gardsko jezero. Seveda smo imeli kolesa vedno s seboj, saj so nam bile stene tako bližje. Prijatelj je včasih vrv in plezalke zamenjal za kolo. Začel je spoznavati poti nad Gardskim jezerom. Včasih je na kolo zvabil še mene in leta 2006 sem po kolesarski turi na Tremalzo plezalno opremo odložil v kot. Potem je bilo samo še gorsko kolo,« pripoveduje Matej Hartman - Mah, 46-letni Škofjeločan.

Agent za dolge ture in avanture

S prijatelji in ženo so povezovali ture nad Gardskim jezerom, spoznavali nove poti okrog Livigna in pokukali v Švico. Iskali so mir na poteh za avstrijskimi kolesarskimi parki Saalbach in Leogang ter se potili v Istri in Dalmaciji. Vmes pa našli še čas za prelepo domače Posočje. »Pred leti smo v Škofji Loki prvič organizirali Loka MTB maraton. Pred maratonom sem prišel na idejo, da bi v mesecih pred tekmo organizirali nekaj oglednih tur po trasi dirke. Ideja se je dobro prijela in vsako leto smo pred maratonom organizirali nekaj voženj po progi, na katere je prišlo veliko kolesarjev. Lepo zastopani ogledi trase maratona so mi dali zagon in pogum za resno delo na področju vodenja kolesarskih skupin. Začel sem se izobraževati na tem področju in si pridobil licenco za vodnika,« o svojih začetkih kolesarskega vodnika pove Matej. Danes je Mah zelo prepoznavno ime med gorskimi kolesarji. Kličejo ga Mah, agent za dolge ture in avanture, za maratone, za nasvete in še kaj. Ima svojo spletno stran, na kateri spodbuja ljudi h kolesarstvu, objavil je tudi internetni priročnik o nastavitvah kolesa, skratka – je tisti, ki zelo rad širi ljubezen do tega športa in tovrstne rekreacije, in če se danes v svetu gorskega kolesarstva pozanimate o njem, boste dostikrat slišali, da je »guru«. Da si zaslužiš tak naziv, pa moraš biti s srcem in dušo za balanco. Za Mateja to velja. Sam dodaja, da je žena Živa najbolj zaslužna, da danes vodi skupine gorskih kolesarjev po najlepših poteh. Danes je v Sloveniji glavni, ko gre za gorsko kolesarske izlete v Bosni in Hercegovini ter Dalmaciji. Zanju pravi, da sta še neokrnjen kolesarski raj.