Kranjskogorski podžupan Bogdan Janša, Andraž Lavtižar iz Turizma Kranjska Gora, voditelja Maruša Kobal in Sepp Reich ter Blaž Veber, direktor Turizma Kranjska Gora / Foto: Primož Pičulin

Glasbeni festival treh dežel

Dvorana Vitranc v Kranjski Gori je sredi oktobra gostila tradicionalni Festival 3 dežel – Oktober3fest. Prireditev v organizaciji Turizma Kranjska Gora je namenjena tako gostom iz Slovenije kot tudi Avstrije, Nemčije in Italije oziroma vsem, ki jim je pri srcu tako domača kot tuja narodno-zabavna glasba. Ob vižah v kakovostni izvedbi so uživali kar štiri ure, glasbeni večer pa sta tudi letos povezovala Maruša Kobal in Sepp Reich.

Prvi so na kranjskogorski oder stopili Pajdaši – Oberkreiner Kameraden. Šestčlanska štajerska moška zasedba, ki ima sedež na Zgornji Polskavi, nastopa predvsem na območju Slovenije in občasno v sosednji Avstriji, pohvali pa se lahko tudi z gostovanjem v Čikagu. Člani so doslej izdali tri zgoščenke, zadnja z naslovom Košček sreče je luč sveta ugledala letos.

Za njimi je za dobro voljo skrbel ansambel Zupan iz Vranskega, ki bo čez dve leti praznoval trideset let delovanja. V Kranjski Gori je navdušil že lani. Velja za enega najboljših narodno-zabavnih ansamblov pri nas, a še bolj kot doma je poznan v nemško govorečih krajih, kjer tudi največ nastopa. Nanizali so veliko glasbenih uspehov in posneli številne albume tako v slovenskem kot nemškem jeziku. Med pohvalami, ki so jih deležni, so lahko še posebej ponosni na besede Vilka Ovsenika, ki je nekoč izjavil, da je Zupanova glasba najbliže izvirnemu Avsenikovemu zvenu.

Navzoče je navdušil tudi avstrijski Die Goldrieder, ki velja za eno najbolj kakovostnih in priljubljenih glasbenih skupin zabavne scene v nemškem prostoru. Festival je sklenil še en povratnik na kranjskogorskem odru, gorenjski ansambel Veseli Begunjčani, ki bo prihodnje leto upihnil jubilejno, deseto svečko. Že njihovo ime pove, da prihajajo iz Begunj na Gorenjskem, prelepega kraja pod Begunjščico, iz katerega izhaja tudi legendarni narodno-zabavni ansambel bratov Vilka in Slavka Avsenika, začetnika tovrstne glasbe. Ime ansambla so povzeli po njihovi veseli »viži« z naslovom Veseli Begunjčani, napisani daljnega leta 1954.