Avtorica Mateja Mlakar (druga z leve) na predstavitvi knjige skupaj z našim generalnim konzulom Milanom Predanom, podjetnico Ireno Novinšek in prevajalko Sonjo Kert - Wakounig (tretja in četrta z desne) / Foto: Neža Rozman

Knjiga in slike za dober namen

Konec tedna bo na Koroškem več prireditev. V Posojilnici v Šentjakobu/St. Jakob v Rožu bodo jutri, 22. oktobra, ob 16. uri odprli razstavo slik domačega slikarja Franca Rasingerja na temo proti vojni in v spomin padlim pod Arihovo pečjo. Slovensko prosvetno društvo Dobrač iz Rebrce/Furnitza bo jutri zvečer v Zmotičah/Sigmontitschu v občini Bekštajn/Finkenstein slavilo 110-letnico delovanja. Na Suhi/Neuhausu (Podjuna) v muzeju Liaunig pa bo jutri ob 19.30 koncert Okteta Suha ob 35-letnici delovanja.

Ponedeljkov večer v prostorih slovenskega generalnega konzulata v Celovcu je bil nekaj posebnega. Likovne razstave in literarna srečanja pod naslovom Okno k sosedu so že nekaj let običajna, tokrat pa je šlo za glasbeni in knjižni dogodek z dobrodelno noto. Mateja Mlakar iz Slovenj Gradca je napisala knjigo »Življenjska sreča – Lebensglück«, v kateri je opisala življenje s pred 28 leti rojenim telesno in duševno prizadetim sinom Gašperjem, ki obiskuje CUDV v Črni na Koroškem. Leta in leta je v droben zvežčič popisovala vesele in žalostne trenutke življenja z bolnim sinom, hčerko Lucijo, ki je postala uspešna glasbenica, in možem Bojanom. Zapisanega je bilo vedno več in Mateja se je na predlog prijateljic odločila za izdajo knjige. Slovenka Irena Novinšek, ki ima v Celovcu že nekaj let uspešno šiviljsko delavnico, je predlagala, da bi v slovenščini napisano knjigo prevedli v nemščino. Nalogo je prevzela prevajalka Sonja Kert - Wakounig, ki je znala osebno napisano zgodbo preliti v nemščino. Knjigo je oblikoval Irenin sin Samo, natiskala pa jo je Mohorjeva tiskarna v Vetrinju pri Celovcu. Pri izdaji dvojezične knjige sta sodelovali tudi dve ustanovi, ki skrbita za prizadete otroke: Center za varstvo pri delu in usposabljanje Črna na Koroškem in Dnevni center Die Vier Jahreszeiten aus Villach/Štirje letni časi iz Beljaka. Izkupiček od prodanih knjig bo uporabljen za izdajanje knjig, prilagojenih ljudem, ki imajo težave z branjem.

Humanitarni pomen predstavitve knjige so dopolnila še prodajna razstava slik, ki so jih centru v Črni podarili umetniki z naše Koroške, udeležencem večera pa so postregli z dobrotami, ki so jih pripravili v centrih v Beljaku in v Črni, in z vini, ki so dozorela v kleteh nekaterih štajerskih vinarjev.

V ponedeljek, 24. oktobra, ob 18. uri pripravljata slovenski generalni konzulat in Mohorjeva družba iz Celovca nov dogodek. Novinarka dr. Rosvita Pesek bo predstavila svojo knjigo o pokojnem slovenskem politiku dr. Francetu Bučarju. Izbira Celovca je pomenljiva. Dr. France Bučar je kot gorenjski partizan med prvimi vkorakal v osvobojeni Celovec.