Oporoke, ki jih ni bilo

V korejskem Samsungu so prejšnji teden zaradi ponavljajočih se težav s pregrevanjem in celo eksplozijami lastnike njihovega najnovejšega mobilnika galaxy note 7 uradno pozvali, da telefone ugasnejo in vrnejo prodajalcu. Ta jim bo ali povrnil kupnino ali vrnjen telefon zamenjal z drugim modelom. Nič izmikanja, nič posipanja s pepelom. Največji proizvajalec pametnih telefonov na svetu (in še marsičesa drugega) je svojo napako brez ovinkarjenja priznal in vsem kupcem, ne samo tistim, ki jim je telefon dejansko eksplodiral, povrnil nastalo škodo.

Le nekaj dni pred Samsungovim pozivom je slovenska javnost izvedela, da so naša sodišča od leta 1991 naprej založila 945 oporok oziroma je toliko oporok ostalo nerazglašenih, kot so blamažo lepše razložili v sodstvu. Kar v 140 primerih bi lahko imele nerazglašene oporoke tudi materialnopravne posledice. Še več: od leta 1945 do danes je bilo skupno nerazglašenih kar 5329 oporok, v 449 primerih pa bi to dejstvo lahko povzročilo tudi materialnopravne posledice, torej da so premoženje oporočiteljev dedovale neprave osebe. Seveda tudi na Gorenjskem nismo nobena izjema. Na štirih okrajnih sodiščih je bilo po 2. svetovni vojni nerazglašenih 495 oporok, od tega 116 v samostojni Sloveniji, materialnopravne posledice pa bi lahko nastale v 28 zadevah do leta 1991 in v 19 zadevah po 1991.

Pričakovali bi, da bodo sodišča, če so že priznala svojo napako, ali pa v njihovem imenu država nastalo krivico sama odpravila in oškodovanim dedičem povrnila povzročeno škodo, a se to ni (ne bo) zgodilo. Ne, če ste med oškodovanimi, se boste morali kar sami pravdati za dediščino, ki vam pripada. Ali pa boste morda raje vložili odškodninsko tožbo zoper državo, ker se ne želite zameriti sorodnikom, ki so namesto vas, sicer zakonito, podedovali premoženje pokojnika, ki se je potrudil, sestavil oporoko in jo v dobri veri dal v hrambo sodišču. Morda boste morali tožiti kar pristojno sodišče, ki je oporoko založilo, oprostite, oporoke ni razglasilo. A tudi če se sprijaznite s tem, da morate sami iztožiti, kar vam pripada, ne bo šlo ravno gladko in predvsem ne hitro. Kar stopite do prvega odvetnika, ki se malo bolje spozna na zapuščinske postopke in odškodninske pravde. Vam bo že razložil vse postopkovne kavlje.

Ja, pravosodni minister ima prav: zgodba z založenimi oporokami zagotovo ne prispeva h krepitvi pravne varnosti posameznika in h krepitvi zaupanja v pravno državo.