V programu Vrtnarstvo mentor Peter Ribič (na sliki desno) udeležencem predaja znanje o osnovah tehnologije, okrasnih rastlinah in njihovi uporabi.

Več znanja za več priložnosti

V Biotehniškem centru Naklo poteka brezplačno usposabljanje in izpopolnjevanje za brezposelne osebe v programih Vrtnarstvo, Pekarstvo ter Osnove šivanja in popravljanja oblačil. Nudijo tudi brezplačna usposabljanja za zaposlene z nižjo izobrazbo, prednost imajo starejši od 45 let.

Naklo – Projekt Usposabljanje in izpopolnjevanje za brezposelne osebe sofinancira ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, 104-urni program je za udeležence brezplačen, kandidate pa na izobraževanje napoti zavod za zaposlovanje. V Biotehniškem centru (BC) Naklo v tem času izvajajo programe Vrtnar, Pekarstvo ter Osnove šivanja in popravljanja oblačil, v vsakem je dvanajst udeležencev. Koordinatorica projekta na šoli Danijela Grubač je povedala, da je cilj izobraževanja, da udeleženci pridobijo dodatna znanja, kompetence, veščine, da se izboljšajo njihove zaposlitvene možnosti, ob zaključku pa dobijo potrdilo, da so uspešno zaključili usposabljanje.

Projekt so na šoli prvič izvedli leta 2014, program pa oblikovali na podlagi potreb na trgu dela in zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju, je poudarila Grubačeva. Zdaj prvič izvajajo program Vrtnarstvo; udeleženec Tilen Praprotnik je pohvalil vsebino, kot jo podaja mentor Peter Ribič, za ta program pa se je odločil, ker ga področje vrtnarstva zanima že ljubiteljsko. Programi se izvajajo v popoldanskih urah praviloma večkrat na teden, pri Pekarstvu so se prejšnji četrtek popoldne pod mentorstvom Tadeje Polajnar učili izdelave testenin, pri »abecedi« šivanja pa so se učili šivanja gumbnice pod mentorstvom Majde Kolenc Artiček.

V Okviru projekta Center za pridobivanje temeljnih kompetenc Gorenjske v BC Naklo potekajo tudi brezplačna usposabljanja, namenjena zaposlenim z nižjo izobrazbo, prednost pa imajo starejši od 45 let. Gre za tečaja Računalniška pismenost za odrasle in Z računalnikom z roko v roki – za boljše komuniciranje, aktualne so tudi brezplačne dejavnosti v zvezi z informiranjem, svetovanjem in vrednotenjem znanja pa tudi brezplačna usposabljanja, ki služijo kot priprava na nacionalno poklicno kvalifikacijo – iz predelave sadja, predelave mleka v osnovne mlečne izdelke in pekarstva. Programe sofinancirata Evropski socialni sklad in ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.