Podražitev tudi v Naklem

Največ so se občinski svetniki na nedavni seji pomudili pri tem, ali bodo potrdili višje cene storitve odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode in padavinske vode z javnih površin v občini Naklo. Podražitev so tako kot v Kranju in Šenčurju sprejeli, a z več pomisleki.

Naklo – Spomladi je občinskim svetnikom direktor Komunale Kranj Marko Kocjančič vsebino in razloge za podražitev že predstavil. Svetnikom so se tedaj zdele najbolj sporne novo predlagane cene storitve čiščenja komunalne odpadne vode, vendar je Kocjančič zdaj samo ponovil, da so izračuni pravilni. Kot je še enkrat poudaril, cena storitve čiščenja ne more biti več taka, kot je bila, ker so tri občine, Kranj, Šenčur in Naklo poleg vlaganj v komunalno infrastrukturo dobile tudi novo čistilno napravo v Kranju (projekt Gorki). Občini Naklo in Šenčur sta sicer samo najemnici čistilne naprave, lastnica je Mestna občina Kranj, ki pa se je zavezala, da bo vsa sredstva iz zbranih omrežnin, torej tudi iz nakelske občine, namensko uporabila za amortizacijo čistilne naprave v prihodnje. Amortizacija je ocenjena na približno 1,5 milijona evrov na leto naslednjih trideset let.

Občina Naklo je v zadnjih treh mesecih ustvarila za 18.800 evrov negativne razlike med stroški najemnine, ki jo mora komunalno podjetje poravnati Mestni občini Kranj z zbranimi prihodki od omrežnine. Zaradi prenizko določene obstoječe cene omrežnine (pri določitvi cen ni bila upoštevana vrednost infrastrukture po cenitvi) so v prvih devetih mesecih tudi na tej postavki ustvarili za skoraj 32 tisoč evrov izgube. Negativni izkaz bo šel v breme uporabnikom. Od prvega oktobra bo mesečni znesek na položnici, ki vsebuje vse postavke, povezane z vodo, za štiričlansko družino s porabo 16 kubičnih metrov vode na mesec namesto dosedanjih slabih 23 evrov (brez poračuna števnine) znašal 38 evrov oziroma še tri evre več za obdobje enega leta zaradi pokritja izgube. Cena za uporabnike, ki imajo še greznice, se ne spremeni.

Svetnik Ivan Meglič je vprašal, ali ne bi pri občinski upravi razmislili o subvenciji uporabnikom, kot imajo to urejeno npr. v tržiški občini. Zdravko Cankar je menil, da so »postavljeni pred zid«, ker so odvisni od Komunale Kranj in ne morejo izbirati med konkurenco. Podžupan Jure Renko je poudaril še drug vidik, da so z novogradnjo komunalne infrastrukture izbrali nadstandard, v katerega je zdaj treba nekaj vložiti. Del pobrane omrežnine, to je poudaril Peter Celar, bodo lahko preusmerili v širitev kanalizacijskega omrežja v občini in več priklopov bodo imeli, nižji bo lahko tisti del cene, na katerega občina lahko vpliva. Župan Marko Mravlja je dejal, da se je za to, kakšna bo amortizacija in kakšne bodo cene, vedelo že leta 2007.