Učenci so izdelali medaljone in nanje napisali, kaj jim je najpomembnejše v življenju. / Foto: Nika Rožej

O sporazumevanju

Ob evropskem dnevu jezikov so učenci Osnovne šole Simona Jenka Kranj prisluhnili makedonski in angleški pesmi, pozdravom in predstavljanju v albanščini, ruski zgodbici ter izštevankam in zbadljivkam v hrvaškem, nemškem in angleškem jeziku ter esperantu.

Evropski dan jezikov zaznamujemo 26. septembra. Ob tej priložnosti so na Osnovni šoli Simona Jenka v Kranju pripravili proslavo, na kateri so spoznavali različne jezike, med drugim tudi mednarodni jezik esperanto, je razložila predsednica Esperantskega društva Ljubljana Nika Rožej. Kot je pojasnila, esperanto ne pripada nobenemu narodu. »Izmišljen je bil pred skoraj 130 leti, da bi se ljudje laže sporazumevali na enakopraven način.« Učencem so tako med drugim predstavili tudi pesem našega največjega pesnika Franceta Prešerna O Vrba v esperantu, ob koncu pa so skupaj zapeli narodno Marko skače po slovensko in v esperantu.

Že pred samo prireditvijo ob evropskem dnevu jezikov so se učenci nižje stopnje matične šole pogovarjali tudi o sporazumevanju, izražanju, sodelovanju in podobno. »Otroci so veliko vedeli o vrednotah, ki so potrebne, da se razumemo v družbi,« je razložila Nika Rožej in dodala, da so včasih ljudje fotografije tistih, ki so jim bili posebej naklonjeni, nosili v medaljonu, zato so tudi učenci izdelali vsak svoj medaljon. Na okrogle risbice, okrašene z barvasto volno, so narisali in napisali, kar jim je najpomembnejše v življenju. »Iz njih je mogoče razbrati, da je potrebna vljudnost, spoštovanje, iskrenost, ljubezen, prijateljstvo, družina, svoboda, mir …« Več medaljonov govori o ljubezni do staršev, sester in bratov in podobno. Po besedah Nike Rožej ti medaljoni pomagajo učencem naučiti se izraziti svoja čustva.