Troprekatna greznica ali gnilišče

Novinar Aleš Senožetnik in dr. Jože Panjan sta objavila v Gorenjskem glasu dne 20. 9. 2016 strokovno razlago o greznicah oz. gniliščih. Jaz bi ju samo malo dopolnila s strani tehnične razlage, kajti večina občanov tega ne pozna.

Troprekatna greznica ali gnilišče je v bistvu mala čistilna naprava, ki deluje na osnovi razkrajanja. Narejena je iz naravnih materialov in ne potrebuje elektrike. Zdrži najmanj 50 let. Pravilno narejena greznica ali gnilišče ima tri prekate, 1 x 50 odstotkov, 2 x 25 odstotkov prostornine, in je izračunana na število oseb, ki jo uporabljajo. Odpadna tekočina je čista ter odteče v ponikovalnico. Proces razkrajanja je eno leto ali pa še več, saj imajo fekalije čas, da se razgradijo po naravni poti.

Po principu razkrajanja delujejo tudi male »biološke« čistilne naprave. Delujejo s pomočjo elektrike, če elektrike zmanjka, tudi čistilna naprava ne deluje. Potreben je serviser, da napravo spet požene. Tudi ta mala naprava potrebuje ponikovalnico. Sprašujem se, kako bodo te naprave delovale npr. pri počitniških hišicah, kjer ni elektrike. Upam, da bo ta dejstva zakonodajalec pri izvajanju zakona o malih čistilnih napravah, ki pride v veljavo leta 2017, upošteval.

Predlagam, da obstoječe greznice ali gnilišča, ki so zgrajeni v zgoraj navedenih normativih, ostanejo, druge, ki pa niso v skladu z zakonom, nadomestijo z novimi ali pa dopolnijo z dodatnimi pretočnimi prekati. Zakonodajalec naj tudi odloči, kdo bo preverjal stanje greznic na terenu.

T. Pirih, gradb. teh.