Stanislav Ficko, Jože Mencin, Matilda Kern in Franc Čebulj / Foto: Aleš Senožetnik

V spomin hranitelju orožja

V spomin in zahvalo so na Kernovi hiši v Cerkljah odkrili že sedmo ploščo hraniteljem orožja.

Cerklje – Jože Mencin, predsednik Policijskega veteranskega združenja Sever Gorenjska, in župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj sta v sredo odkrila spominsko ploščo hranitelju orožja med osamosvojitveno vojno, pokojnemu Janezu Kernu, njegovi ženi Matildi in njuni družini.

Potem ko so jugoslovanske oblasti v času osamosvojitvenih procesov pred 25 leti poskušale razorožiti slovensko teritorialno obrambo, so pristojni odločno ukrepali in orožje skrili na več skrivnih lokacijah, menda naj bi jih bilo zgolj na Gorenjskem več kot petdeset. Ena izmed njih je bila tudi v Kernovi gostilni v Cerkljah, kjer je v sredo potekala kratka slovesnost ob odkritju plošče hraniteljem orožja milice.

Kot je povedal Stanislav Ficko, takratni komandir Postaje milice Kranj, je bilo v maju 1991 z Janezom Kernom dogovorjeno, da se del orožja takratnega oddelka milice Cerklje shrani v prostorih gostilne. »V zvezi z vsemi hranitelji orožja je treba poudariti, da so odločitev, ali bodo orožje sprejeli ali ne, sprejeli sami. Verjetno se pri tem sploh niso zavedali, kaj bi pomenilo, če bi se stvari takrat obrnile drugače in bi Jugoslovanska ljudska armada odkrila, da so hranili orožje za potrebe slovenskega oboroženega odpora. S tem dejanjem so izpostavili sebe in svoje družine, zato je prav, da se jim vsaj na takšen način oddolžimo in v zgodovinska dejstva v procesu osamosvajanja zapišemo tudi njihov pomemben prispevek k osamosvojitvi,« je med drugim povedal Stanislav Ficko.

Franc Čebulj se je spomnil napadov na Krvavec in letališče, v katerem je življenje izgubil tudi občan Cerkelj. »To je trenutek, ki naj nas povezuje, ne pa trenutek, ki nas bo morebiti v prihodnje razdvajal,« je sklenil Čebulj.