Od vodarne dvignili roke

Skoraj deset let so si v Kranjski Gori prizadevali, da bi podjetje MF Plus vrnilo več kot sto tisoč evrov, kolikor je občina plačala za investicijo v vodarno Alpina, ki jo zaradi ugotovljenih napak pri primopredaji nikoli niso prevzeli. Ker ni možnosti za pozitivno rešitev, so se odločili za ustavitev sodnih postopkov.

Kranjska Gora – »Ne vidim možnosti za pozitivno rešitev, najbolje je, da zadevo zaključimo. Bitka je izgubljena, potegnimo iz nje tisto, ker še moremo,« je svojo odločitev o tem, da zaključi skoraj desetletje trajajoči spor okoli sto tisoč evrov vredne investicije v vodarno Alpina v Kranjski Gori, komentiral tamkajšnji župan Janez Hrovat. V sredo je občinski svet seznanil tako s poročilom odvetnikov, ki zastopajo občino, kot s svojo odločitvijo, da ne nadaljuje s tožbo proti izvajalcu postavitve vodarne, podjetju MF Plus iz Ljubljane, od katerega občinsko javno podjetje Komunala Kranjska Gora objekta zaradi nepravilnosti, ki so jih odkrili ob primopredaji, nikoli ni formalno prevzelo.

Začetek zgodbe sega v leto 2008, ko so se na Občini Kranjska Gora in Komunali odločili, da bodo, da bi izboljšali kakovost pitne vode, kupili sistem za ultrafiltracijo. Za izvajalca za postavitev vodarne je bilo izbrano podjetje MF Plus, ki je ponudilo najnižjo ceno. Objekt so postavili, v začetku leta 2009 pa so na primopredaji odkrili več nepravilnosti. Teh izvajalec ni odpravil. Ker na pozive za odpravo pomanjkljivosti in nato vračilo kupnine ni bilo odziva, je Komunala Kranjska Gora podala tožbo zoper podjetje MF Plus in kazensko ovadbo zoper podjetje in njegovega direktorja zaradi suma storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije. Občina je namreč podjetju že nakazala več kot sto tisoč evrov, osemdeset odstotkov pogodbene vrednosti. Vodarni so zaradi spora pred leti tudi izklopili elektriko.

Kot je pojasnila direktorica občinske uprave Vesna Okršlar, je zoper podjetje in njegovega direktorja tekel tako kazenski kot civilni postopek. »V kazenskem postopku je izvedenec ugotovil, da so bili filtri ustrezni, zato je tožilstvo odstopilo od pregona, v kazenski pregon pa je stopilo javno podjetje Komunala Kranjska Gora, ki je prav tako sprožilo civilni postopek, v katerem podjetje toži za vrnitev kupnine. Ocenjujem, da je – glede na to, da je tožilstvo odstopilo od pregona – malo verjetno, da bi občina oziroma Komunala s tožbo uspeli. Pa tudi če bi, vloženih sredstev ne bi dobili nazaj, ker sta tako toženo podjetje kot njegov direktor brez premoženja,« je stanje ocenila Okršlarjeva.

Oba postopka na sodišču stojita že od leta 2012, župan Hrovat pravi, da je njegova načelna usmeritev ta, da se čim več sporov reši sporazumno. Glede konkretne situacije pa, da izgledov za pozitivno rešitev ni, zato je po njegovem mnenju zadevo najbolje zaključiti in se s tem izogniti še dodatnim stroškom sodnih postopkov.