Podražitev nepriljubljena, a nujna

Po junijski zavrnitvi novih, občutno višjih cen za odvajanje in čiščenje odpadnih voda so šenčurski občinski svetniki v sredo te vendarle potrdili.

Šenčurski svetniki so na septembrski seji potrdili odlok o ustanovitvi in organiziranju podjetja Komunala Kranj, po katerem se ponovno uvaja nadzorni odbor, župani pa bodo po novem člani skupščine, ki je do zdaj opravljala nadzorno funkcijo.

Župan Ciril Kozjek: »Cene se v Šenčurju niso spreminjale že vse od leta 2004. Občina Šenčur bo tako morala samo za prvih devet mesecev letošnjega leta subvencionirati cene odvajanja in čiščenja odpadnih voda v višini dobrih 43 tisoč evrov. Poleg tega nimamo usklajene metodologije o oblikovanju cen, kar bi sicer morali storiti že v letu 2014.«

Šenčur – »Nepriljubljen, a nujen ukrep,« je šenčurski župan Ciril Kozjek jedrnato obrazložil odločitev občinskih svetnikov, ki so v sredo na redni septembrski seji s stisnjenimi zobmi potrdili elaborat o oblikovanju cen storitev odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode in padavinske vode ter z njim tudi nove cene, zaradi katerih bodo zneski na položnicah Komunale Kranj za šenčurska gospodinjstva poskočili za približno 64 odstotkov. Namesto dosedanjih 22,43 evra bo tako štiričlansko gospodinjstvo s povprečno porabo pitne vode od oktobra naprej za vse komunalne storitve moralo plačevati 36,71 evra.

»Za potrditev elaborata in novih cen je več razlogov. Cene se v Šenčurju niso spreminjale že vse od leta 2004. Občina Šenčur bo tako morala samo za prvih devet mesecev letošnjega leta subvencionirati cene odvajanja in čiščenja odpadnih voda v višini dobrih 43 tisoč evrov. Poleg tega nimamo usklajene metodologije o oblikovanju cen, kar bi sicer morali storiti že v letu 2014. Za nameček smo prejeli še zahtevek Komunale Kranj za pokritje 53 tisoč evrov izgube v lanskem letu, ki smo ga sicer zavrnili, a razplet zadeve še ni znan, tako da bo v končni fazi morda potrebno iz proračuna dodatno zagotoviti skoraj 100 tisoč evrov. Odločiti se torej moramo, ali proračunski denar namenjamo za investicije ali za subvencioniranje položnic občanov, kar pa po mojem vedenju niti ni dovoljeno,« je pojasnil Kozjek, ki pričakuje, da se bodo cene t. i. kanalščine v naslednjih letih kvečjemu znižale, nikakor pa več poviševale.

Direktor Komunale Kranj Marko Kocjančič je poudaril, da je po junijski zavrnitvi elaborata posebna delovna skupina, v katerem sta bila tudi predstavnika Občine Šenčur, pregledala predlagan elaborat in ugotovila, da so bili njihovi izračuni pravilni. Znova je tudi razložil, da se je zaradi zadnjih vlaganj v komunalno infrastrukturo (projekt Gorki), še zlasti v čistilno napravo v Kranju, povečala tudi njena vrednost, posledično pa omrežnina, torej najemnina, ki jo komunalno podjetje plačuje občinam za najem infrastrukture. Po njegovem je edina možnost za znižanje cen za občane v klestenju stroškov čiščenja odpadnih voda, ki predstavlja dobro tretjino končne cene, kar pa bo postalo jasno po koncu prvega leta obratovanja nove Čistilne naprave Kranj. Za zdaj kaže, da bodo ti stroški nižji od načrtovanih, in če bodo res nižji, bodo takoj pripravili nov elaborat, je pristavil.

Občinski svetniki so takšno podražitev kanalščine, zaradi česar so se v razpravi glave tudi nekoliko segrele, potrdili s težkim srcem. »Če predloga cen ne potrdimo, bo to dodaten udarec za proračun občine, ki mora pokriti izgubo, saj se bodo zato zmanjšala sredstva za investicije. Če pa jih potrdimo, po drugi strani obremenimo vse prebivalce občine, kar med njimi zagotovo ne bo dobro sprejeto. Veliko manevrskega prostora občinski svet nima, pritisnjeni smo ob zid,« je glavno dilemo predstavil Sebastian Mohar (SLS).