Skrb za blejske labode je po novem prevzelo Društvo za varstvo okolja Bled. / Foto: Primož Pičulin

Mrtvi labodi na jezeru

Ob Blejskem jezeru so že v začetku avgusta sprehajalci opazili dva mrtva laboda, pred dnevi pa še enega. Če še poleti nihče ni vedel, kdo naj bi skrbel za tamkajšnje labode, so zdaj skrb prevzeli v Društvu za varstvo okolja Bled.

Bled – Poleti je namreč sprehajalce zmotilo, da v zvezi z mrtvima labodoma nihče ni ukrepal, zato je eden od njiju več dni ležal ob obali Blejskega jezera. Prav tako nihče ni poskrbel za labodko, ki je bila poškodovana, so nas opozorili v pismu, ki ni bilo podpisano. V preteklosti so za labode skrbeli v Turističnem društvu Bled, saj je eden od njihovih članov povsem na prostovoljni ravni in ljubiteljsko vsak dan obhodil jezero in pregledoval labode, je pojasnila Vanja Piber iz turističnega društva in dodala, da zadnji dve leti tega ni več počel nihče, a na srečo doslej ni bilo nobenih večjih težav. »Avgusta pa so se začele kar kopičiti,« je pojasnila Vanja Piber.

Za poškodovano labodko, ki je živela v bližini Vile Prešeren, so se tako zavzeli prostovoljci in poskrbeli, da so jo namestili v zatočišču za živali prosto živečih vrst v Muti. Mrtva laboda pa so prevzeli v nacionalnem veterinarskem inštitutu. »Zadeva je zdaj v varnih znanstvenih rokah. Opravili bodo analize, da bi ugotovili, ali sta bila laboda domača ali sta prišla od kod drugod, prav tako bodo poskušali ugotoviti vzrok smrti,« je razložil župan Janez Fajfar in dodal, da se je obenem treba zavedati, da tudi labodi ne živijo večno. Skrb za blejske labode pa je tudi zaradi zadnjih primerov smrti labodov po novem prevzelo Društvo za varstvo okolja Bled, stroške morebitnih posredovanj pa so prevzeli v družbi Sava Hoteli Bled. »Vsaj enkrat na dan bo kdo od naših članov obhodil jezero, vedno pa smo dosegljivi tudi prek telefonov,« je poudaril predsednik blejskega društva za varstvo okolja Miha Žvan. Med možnimi razlogi za smrt labodov so po njegovih besedah omenjali tudi botulizem, s katerim se lahko živali poleti okužijo zaradi razpadajočih trupel rib in drugih živali v vodi. »Problematično pa je tudi hranjenje labodov. Domačini so kar ozaveščeni, turisti pa ob jezeru izpraznijo žepe in labodom zmečejo vse mogoče,« je še opozoril Žvan.