Minuli konec tedna so v sadovnjaku starih sadnih sort v Tunjicah pripravili dan odprtih vrat, na katerem so predstavili sadove letošnjega leta.

Vzgajajo stare sadne sorte

Člani Sadjarsko-vrtnarskega društva Tunjice s svojim sadovnjakom starih sadnih sort in vzgojo sadik sort, ki jih pri nas že skorajda ni več mogoče dobiti, orjejo ledino na področju obujanja starega sadjarskega znanja.

Tunjice – Člani društva, ki sicer prihajajo iz desetih različnih občin, so v Tunjicah na področju obujanja in ohranjanja starega sadjarskega znanja aktivni že vrsto let, lani pa so na zemljišču Župnije Tunjice s pomočjo evropskega in občinskega denarja zasadili 1,5 hektara velik sadovnjak, kjer raste 130 različnih sadik starih sadnih sort. Minulo nedeljo so pripravili tudi dan odprtih vrat in predstavili ter blagoslovili sadove prvega leta.

»V zadnjih dveh letih smo imeli v različnih krajih več razstav jabolk, hrušk in drugega sadja in vse pogosteje se nam dogaja, da so obiskovalci navdušeni, da pa bi poleg gajbice sadja radi kupili tudi sadiko. Tega jim do sedaj še nismo mogli zagotoviti, smo pa že nacepili sadike in z novim letom se bomo prijavili na ministrstvu, da bomo lahko uradno prodajali tudi te. Kako dolg postopek nas čaka, me niti ne zanima, dejstvo je, da ljudje preprosto hočejo kupiti sadike starih sort in nekdo mora s tem tudi začeti. Čaka nas pionirsko delo, a v tem vidimo ves smisel svojega dela. Društva, kakršno je naše, smo povezana v zvezo, a država za naše delo nima posluha, še manj pa denarja. Mi pa vedno bolj ugotavljamo, da je to tisto pravo za preživetje našega naroda. Kar naenkrat bomo povsem odvisni od hrane, ki jo bodo pripeljali od drugod, sami pa ne znamo več poskrbeti zase. Znanje, ki so ga naši predniki imeli in z njim preživeli, je bilo v enem trenutku popolnoma prekinjeno in mladi danes ne znajo skuhati niti marmelade. To znanje je treba obuditi in spet živeti tako, kot so znali naši predniki,« je prepričan predsednik Sadjarsko-vrtnarskega društva Tunjice Valentin Zabavnik.

V njihovem sadovnjaku raste 135 različnih starih sadnih sort, lani pa so posadili tudi okoli tisoč pešk lesnike (divja jablana) in letos že nacepili okoli sto sadik 26 sort češenj, sto sadik petnajstih sort hrušk in 550 sadik 84 sort jabolk. Njihovo delo so si na dan odprtih vrat prišli pogledat posamezniki, sadjarji in člani sorodnih društev iz vse Slovenije, tudi z Golnika.