Ob podpisu pogodbe o energetski sanaciji Doma Bohinj

Energetska sanacija Doma Bohinj

Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) Slovenije je v ponedeljek podpisal pogodbo za energetsko sanacijo Doma Bohinj, ki jo v pilotnem projektu energetske prenove stavb v državni in občinski lasti po modelu energetskega pogodbeništva financirata Evropska unija in Petrol.

Ribčev Laz – Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Klemen Potisek, s pomočjo evropskih sredstev želijo vzpostaviti celovit sistem energetske prenove javnih stavb. »Do leta 2020 bo vsako leto na voljo dvajset milijonov evrov, s prenovami pa naj bi po istem vzorcu nadaljevali tudi v prihodnje. Program se začenja izvajati s pilotnimi projekti energetske prenove Doma Bohinj, sodišč v Celju, Murski Soboti in Slovenj Gradcu ter objekta pravosodne in državne uprave v Šmarju pri Jelšah. Z njihovo izvedbo bomo ugotavljali, ali je sistem dobro postavljen in se lahko lotimo ciklične izvedbe projektov, pri čemer bodo prednost imeli objekti z največjim potencialom za izboljšanje energetske učinkovitosti.«

V Domu CŠOD Bohinj poteka obsežna prenova, ki se je začela pred nekaj meseci, v okviru projekta energetske prenove pa bodo zamenjali energent, in sicer bodo s kurilnega olja prešli na lesne sekance in toplotno črpalko, obnovili bodo fasado in zamenjali stavbno pohištvo. Končni rezultat sanacije naj bi bil prihranek, saj naj bi se po pojasnilu Petrola, ki bo kot zasebni partner opravil energetsko sanacijo v zameno za 15-letno koncesijo, stroški energije in vzdrževanja s sedanjih okoli 56 tisoč evrov letno znižali na okoli 12 tisoč. Kot je pojasnil predstavnik Petrola Jože Torkar, koncesija v tem primeru pomeni, da bo prvih 15 let večina prihranka šla Petrolu, s čimer bodo pokrili vložek v sanacijo in vzdrževanje novega sistema, nato bodo prihranki ostali CŠOD.

Celovita energetska prenova doma Bohinj bo stala 714 tisoč evrov, od tega bo iz evropskih sredstev zagotovljenih 325 tisoč evrov, zasebni partner bo investiral 350 tisoč evrov, preostanek pa bo dodal CŠOD. Izvedba se bo začela takoj, projekt pa naj bi bil zaključen spomladi 2017. Podpisa pogodbe se je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Tomaž Baloh, ki je poudaril pomen energetske sanacije in izobraževanja o trajnostni rabi energije za prehod v nizkoogljično in energetsko učinkovito družbo. S tem se strinja tudi vršilka dolžnosti direktorice Centra šolskih in obšolskih dejavnosti Alenka Kovšca, ki je prepričana, da bodo na dejanskih primerih lažje poučevali otroke o ustvarjanju pogojev za energetsko učinkovito družbo.