Gorenjsko družinsko knjigo so predstavili (z leve): zgodovinar dr. Stane Granda, arhivist mag. Tone Krampač, pravnik dr. Lovro Šturm in dr. Tanja Ozvatič, ravnateljica Mohorjeve. / Foto: Mohorjeva

Nova pot k našim koreninam

Gorenjske družine v 18. stoletju – tak je naslov kapitalne knjige, ki odslej omogoča vsem nam vpogled v vir, doslej dostopen le posvečenim. Odpira nam novo pot k našim koreninam.

Ljubljana – V ponedeljek, 19. septembra, je bila v knjigarni Mohorjeve v Nazorjevi ulici predstavitev čisto nove, zajetne in zelo gorenjske knjige. Naslov: Gorenjske družine v 18. stoletju. Njena vsebina je nastala sredi 18. stoletja, »zakrivila« pa jo je cesarica Marija Terezija. Ukazala je namreč, naj se popiše prebivalstvo države, ki ji je vladala. Iz dveh razlogov: vojaških in davčnih. Hotela je vedeti, koliko nabornikov ima na voljo in kdo vse bi lahko plačeval davke in koliko. Ukaz so izvršili v letih 1854–55, popisovali pa so kar župniki, vsak v svoji župniji. Popisne pole so se shranile v dveh izvodih; eden je ostal v župniji in pozneje na škofiji, drugi je šel na Dunaj. Dunajski fond je pogorel, škofijski so ostali, a ne povsod. Nadškofijski arhiv v Ljubljani hrani popisne pole za župnije tedanje ljubljanske škofije, ki pa je bila mnogo manjša od današ­nje. Pričujoča knjiga, ki je prva svoje vrste, vsebuje prepise popisov takratnega prebivalstva za 24 gorenjskih župnij (devet jih je v latinščini in 15 v nemščini): Bled, Bohinj, Dovje, Gorje, Jesenice, Kamna Gorica, Koroška Bela, Kranj, Kranj-Šmartin, Kranjska Gora, Križe, Kropa, Ljubljana Šentvid, Mošnje, Naklo, Ovsiše, Podbrezje, Preddvor, Radovljica, Smlednik, Sora, Šmartno pod Šmarno goro, Vodice in Zasip. Zajema območje, ki sega od Kranjske Gore do Šentvida nad Ljubljano. Žal manjkajo župnije iz kamniškega in loškega gospostva, to pa zato, ker sta slednji takrat sodili še v goriško nadškofijo in bili pozneje vključeni v ljubljansko. Družine so vpisane po takem vzorcu: »in pago Veldes (Bled) subditi huebani arcis Veldensis (Blejski grad): paterfamilias Michaël Widiz 66. annorum. uxor Maria 53. liberi Agnes 13. Ursula 8. famulitium Joannes Weuz 26. Maria Godizin 25. Ursula Maroltin 20. caelibes.« Kar pomeni (približno): v kraju Bled so tile podložniki Blejskega gradu: gospodar Mihael Vidic, 66 let, žena Marija, 53, hčeri Neža, 13, in Uršula, 8. Posli: Janez Bevc, 26, Marija Godčevka, 25, Uršula Marolt, 20, vsi samski … In ne nazadnje: natis knjige je s svojo donacijo omogočil v Kranju rojeni ameriški Slovenec Borut Prah, strokovnjak za računalništvo, živel je v Silicijevi dolini. Izida knjige žal ni dočakal, umrl je 2015. Na predstavitvi v polni knjigarni Mohorjeve je bil navzoč le s fotografijo … Toliko o dogodku, o knjigi več naslednjič v našem knjižnem feljtonu.