Direktor bolnišnice Janez Poklukar, medicinska sestra Darja Noč, zdravnica Mateja Lopuh in državna sekretarka Sandra Tušar ob novem vozilu za paliativni tim

Gorenjska orje ledino v paliativi

V Splošni bolnišnici Jesenice imajo edini paliativni tim v državi, ki je 24 ur na dan na voljo bolnikom z napredovano neozdravljivo boleznijo in njihovim svojcem.

Jesenice – Ob prisotnosti državne sekretarke z ministrstva za zdravje Sandre Tušar so v Splošni bolnišnici Jesenice namenu predali prenovljene prostore dnevnega oddelka Centra za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo ter novo vozilo za paliativni tim, ki so ga kupili s pomočjo donatorjev. Ob tem so predstavili tudi delovanje centra, ki v jeseniški bolnišnici deluje od leta 2010, v njem pa celos­tno obravnavajo bolnike z napredovano neozdravljivo boleznijo.

Število bolnikov, ki jih vključujejo v mrežo paliativne oskrbe, narašča, lani so jih obravnavali že okrog tristo (leta 2010 še osemdeset). Prav po zaslugi vodje centra, zdravnice Mateje Lopuh Gorenjska orje ledino na področju paliative in je tudi prva regija v državi, ki ima razvit celovit program paliativne oskrbe.

Kot so povedali ob dnevu odprtih vrat centra, so v jeseniški bolnišnici zelo zgodaj prepoznali potrebo po razvijanju paliativnega pristopa. Tako so na pobudo zdravnice Lopuhove, ki je tudi državna koordinatorica za paliativno oskrbo, oblikovali mobilni paliativni tim, ki deluje na območju celotne Gorenjske. To pomeni, da sta zdravnica in medicinska sestra iz tima 24 ur na dan na voljo bolnikom z napredovano neozdravljivo boleznijo in tudi njihovim svojcem. Kot je dejala Mateja Lopuh, bolnike že takoj ob postavitvi diagnoze vključijo v mrežo paliativne oskrbe, v kateri so osebni zdravnik, patronažna medicinska sestra, osebje v bolnišnici, tudi urgentni zdravniki, farmacevti ... Ker večina bolnikov želi čim dlje ostati v domačem okolju, je zelo pomembno, da jim to omogočijo. Tako za bolnika lahko skrbijo svojci ob stalni pomoči paliativnega tima, osebnega zdravnika in patronažne sestre. Tako polovica bolnikov z neozdravljivo boleznijo lahko zadnje mesece življenja preživi v domačem okolju. Kako neprecenljivo je delo paliativnega tima, je v imenu bolnikov potrdil tudi Marko Perko, ki v Tržiču vodi skupino za pomoč bolnikom z rakom. Kot je dejal, večina bolnikov ob diagnozi rak pomisli na smrt. A to ne drži, je dejal, zato v društvu namenjajo veliko pozornosti predvsem vprašanju, kako živeti z rakom. Ker imajo ljudje, ko zbolijo, veliko strahov in vprašanj, tako njim kot svojcem pogovor z zdravnico Lopuhovo pomeni zelo veliko. »Zelo smo zadovoljni, da imamo možnost, da na pomoč pokličemo zdravnico Lopuhovo, da se pogovori z bolnikom in svojci, saj so tako veliko bolj pomirjeni,« je dejal. Lopuhova pa je dodala, da se bolniki in svojci izraza paliativa ne bojijo več, saj gre za pristop, ki zelo izboljša kakovost življenja neozdravljivo bolnim.