Slavko Hočevar z ženo Nado, županom Cirilom Kozjekom, predsednikom Zveze veteranskih združenj Sever Tomažem Časom in predsednikom gorenjskega Združenja Sever Jožetom Mencinom pred spominsko ploščo / Foto: Gorazd Kavčič

Tvegali so življenja

Na Visokem so na hiši Slavka Hočevarja odkrili spominsko ploščo Tajno skladišče orožja milice 1990/91. To je na Gorenjskem že šesta spominska plošča hraniteljem orožja.

Visoko – Ko je jugoslovanski politični vrh v letu 1990 grozil z razorožitvijo Slovenije, so poleg teritorialcev tudi organi za notranje zadeve sklenili zavarovati svoje orožje in ga premestiti na več skrivnih lokacij. Na Gorenjskem je bilo teh kar petdeset, največ v Sloveniji, smo slišali na slovesnosti ob odkritju šeste spominske plošče 'hranitelji orožja milice'. Slavko Hočevar je takrat sprejel v hrambo orožje takratne postaje milice v Kranju, s čimer je pokazal velik pogum in domoljubje.

»Za hrambo orožja, ki sem ga jeseni 1990 sprejel na predlog prijatelja Marjana Grčarja, takratnega pomočnika komandirja postaje milice v Kranju, ni vedel nihče, niti žena. Shranil sem ga v prostor, kjer sedaj stoji baraka. Za koliko kosov orožja je šlo, seveda ne bom povedal, lahko pa rečem, da dovolj, da v primeru, če bi nanj padla bomba, ne bi uničilo le moje hiše, pač pa polovico vasi,« se je usodnih dni spomnil Slavko Hočevar. Takrat je bilo to zelo tvegano dejanje, medtem ko je on skrival orožje, se je precej njegovih sovaščanov pred vojno umaknilo v Avstrijo.

Slovesnosti ob odkritju spominske plošče, ki je bila tudi prvi dogodek ob praznovanju krajevnega praznika Krajevne skupnosti Visoko Milje, se je udeležilo veliko število vaščanov, predstavnikov kranjske policijske uprave, veteranskih združenj in ostalih gostov. V spomin na čas osamosvajanja Slovenije je spregovoril župan občine Šenčur Ciril Kozjek in omenil še drugo tajno skladišče orožja v letih 1990/91 na Visokem, in sicer pri Dušanu Likozarju. Ob tem je spomnil, da zgodovine ne pišejo le veliki, pač pa tudi mali ljudje in na njih domovina ni pozabila. Ob letošnjih obletnicah (75. obletnici ustanovitve Osvobodilne fronte in 25-letnici samostojne Slovenije) je Tomaž Čas, predsednik Zveze policijskih veteranskih društev Sever, dejal, smo vojno za Slovenijo dobili tudi po zaslugi ljudi, ki so skrivali orožje, zavedajoč se morebitnih hudih posledic. Slavnostni govornik pa je bil Milan Klemenčič, organizator Manevrske strukture narodne zaščite za milico na Gorenjskem in nekdanji poveljnik posebne enote milice Uprave za notranje zadeve Kranj. Omenil je, da je pred osamosvojitvijo milica skrbno izbirala ljudi, ki so takrat v hrambo sprejeli orožje, saj so morali biti vredni zaupanja in to nalogo sprejeti prostovoljno ter orožje tudi odgovorno varovati. Spominsko ploščo sta odkrila župan Ciril Kozjek in predsednik veteranskega združenja Sever Gorenjske Jože Mencin.