Plaža Jalë

Drač na severu in plaža Jalë na jugu

Albanija skozi oči Gorenjca (3)

Kljub temu da Albanija slovi – pretežno tudi zaradi izolacionizma v komunističnem obdobju – kot nekoliko zaprta in turistično dokaj neizkoriščena država, pa je zaradi svoje priobalne lege že od prazgodovine tesno vpeta v prekomorske poti po Sredozemskem in Jadranskem morju. Pristaniško mesto Drač je albansko okno v svet, saj tu poleg tovornih ladij pristajajo tudi trajekti, ki povezujejo Albanijo predvsem z jugom Italije. Drač se lahko pohvali tudi z ohranjenim rimskim amfiteatrom, sodobnim arheološkim muzejem in čudovitimi peščenimi plažami.

Dvesto kilometrov jugovzhodno od Tirane leži ena najbolj znanih albanskih plaž, Jalë. Tod v kampih dopustujejo predvsem mladi, željni zabave v diskotekah pod milim nebom. Kampi so idilično umeščeni pod oljčna drevesa, zato je sence v vročih avgustovskih dneh dovolj. Malo manj idilično so urejena stranišča, kjer so sicer keramične školjke pod milim nebom pregrajene kar z lesenimi pregradami. Ampak po prvem šoku se turist privadi tudi tega, sploh ko mu domačini navdušeno povedo, da se je na obali infrastruktura kampov v zadnjih petih letih močno izboljšala.

Albanija je dežela nasprotij: naravne lepote se srečujejo s kupi smeti, pristna gostoljubnost Albancev se spopada z nerazvito turistično infrastrukturo, dediščina izoliranega komunističnega sistema krepi turistični potencial države z odkrivanjem še neznanih in skritih lepot. Vsekakor je Albanija idealna turistična destinacija za turiste, ki hočejo izstopiti iz okvirov običajnih potovanj in se izogniti množičnemu turizmu. (Konec)