Nosilca olimpijskih kolajn Alenka Dovžan in Jure Košir sta držala smuči legendarnega olimpijca, skakalca Janeza Polde, nekdanja smučarska tekača Mara Rekar in Zdravko Hlebanja pa sta skupaj z županom Kranjske Gore prerezala trak in tako v sredo tudi uradno odprla novi Trg mojstranških olimpijcev. / Foto: Gorazd Kavčič

V Mojstrani uredili park olimpijcev

Kar 21 udeležencev olimpijskih iger moderne dobe prihaja iz Mojstrane in z Dovjega. Da bi pokazali, kako cenijo njihove uspehe, so v Mojstrani na novo uredili park, ki bo postal tudi novo središče kraja, prostor za druženje in organizacijo prireditev.

Mojstrana – Znano je, da iz vasi pod Triglavom prihajajo številni vrhunski športniki svetovnega formata. Iz Mojstrane in z Dovjega se jih je kar 21 udeležilo sodobnih olimpijskih iger, več kot iz kateregakoli drugega slovenskega kraja; za njimi malenkost zaostaja Tržič. Da bi sokrajanom in obiskovalcem pokazali, kako cenijo njihove uspehe, pa tudi da bi kraj dobil urejeno središče, kjer bi se prebivalci lahko srečevali, so v Mojstrani uredili vaški trg, ki so ga poimenovali Trg mojstranških olimpijcev. Na betonska tla urejene površine v središču vasi so vgradili enaindvajset kamnitih krogov z imeni olimpijcev, na trg so umestili manjši pokrit oder za prireditve, namestili klopi, pitnike in nekaj igral ter panoje, ki predstavljajo bogato športno zgodovino kraja. Za ureditev trga je Občina Kranjska Gora namenila okoli 250 tisoč evrov.

»Osnovna ideja ureditve trga je, da Mojstrana pridobi vaško jedro, kjer bomo lahko organizirali prireditve, kot so sejmi, koncerti in podobno. Po drugi strani pa smo na ta način lahko predstavili svoje športnike,« je povedal vodja projekta, podžupan Kranjske Gore Bogdan Janša.»Ponosen sem na športno zgodovino Mojstrane pa tudi na to, da občina Kranjska Gora vsako leto gosti štiri tekme svetovnega formata, da za temi, ki smo jim posvetili park, prihajajo novi športniki,« je bil v sredo na slovesnosti ob odprtju optimističen župan Kranjske Gore Janez Hrovat.

Smučar Jure Košir, ki se je skupaj s kolegico Alenko Dovžan sokrajanom zahvalil za izkazano pozornost, pravi, da športnikom veliko pomeni, da ljudje pridejo na tekmovanja in pozdravijo njihove rezultate. »Park je pomemben tudi za prihajajoče rodove, srčno si želim, da bi dobili še kakšnega olimpijca. Ideja za ta trg je res odlična; gotovo bo postal središče dogajanja v vasi, prostor, kjer se bodo ljudje srečevali, mi pa smo vsekakor ponosni, da so naša imena vgravirana v tla tega čudovitega trga,« je dejal Košir. Alenka Dovžan pa je dodala: »Upam, da bodo prihodnji rodovi poskrbeli, da bo ta trg še kdaj tako poln, kot je danes oziroma kot je bil pred 22 leti, ko sva se z Juretom Koširjem s kolajnama vrnila z olimpijskih iger v Lillehammerju. V čast nam je, da ste postavili to obeležje.«

Nad trgom je navdušena tudi Mara Rekar, ena prvih Slovenk, ki so se udeležile olimpijskih iger. »To, kar so naredili, je enkratno! V mojih časih je ta vas živela od smučarije. Nas, ki smo po drugi svetovni vojni začeli, so vsi starejši podpirali, imeli smo dobre skrbnike. Ah, v 'laufarijo' smo dali svoje srce. Še zdaj me stisne od lepega, ko se pokrajina odene v belo ...«