Zadeva Patria je SDS povzročila veliko politično škodo, so prepričani v največji opozicijski stranki, ki zato toži državo. / Foto: Gorazd Kavčič

Tožba zaradi Patrie

Zaradi negativnega vpliva sojenja v zadevi Patria na volilni rezultat SDS v letu 2014 in odhoda Janeza Janše v zapor največja opozicijska stranka državo toži za skoraj 900 tisoč evrov.

Med begunci tudi teroristi

Slovenska policija je potrdila, da sta dve osebi, ki ju povezujejo z lanskim terorističnim napadom v Parizu, v okviru množičnih migracij potovali skozi Slovenijo, obenem pa zanikala, da bi skozi Slovenijo potovala tudi terorista, ki sta sodelovala pri napadu. Televizija CNN, ki je analizirala obsežno preiskovalno dokumentacijo o terorističnih napadih Islamske države (IS) v Parizu novembra lani, je namreč poročala, da so vsaj štirje teroristi iz Sirije po balkanski poti potovali do Avstrije. Alžirec Adel Hadadi in Pakistanec Mohamed Usman sta se mesec in pol pred napadi v Parizu podala na pot iz Sirije skupaj z Ahmadom al Mohamedom in Mohamedom al Mahmodom. Vsi so se predstavljali za begunce iz Sirije, a se med seboj niso poznali, prav tako niso vedeli, kakšna bo njihova naloga. Mohamed in Mahmod sta uspešno prečkala mejo med Turčijo in Grčijo in prišla do Pariza, Hadadija in Usmana pa so v Grčiji do oktobra lani pridržali zaradi ponarejenih potnih listov, zato sta zamudila na izvedbo napada v Parizu, v katerem sta se Mohamed in Mahmod razstrelila. Ko so ju Grki izpustili, sta stopila v stik s šefom Abu Ahmadom, ki jima je priskrbel 2000 evrov, ter odpotovala naprej preko Makedonije, Srbije, Hrvaške in Slovenije do Avstrije. V Salzburgu sta se dan po napadih v Parizu nastanila v begunskem centru in čakala nadaljnja navodila, nakar so ju decembra lani aretirali. V slovenski policiji pojasnjujejo, da se je sum, da osebi nista, za kogar se izdajata, pa se je pojavil, ko sta avstrijskim varnostnim organom navedli drugačne osebne podatke kot ob prihodu v Slovenijo oziroma ob registraciji v Grčiji. Mohamed in Mahmod, ki sta sodelovala v napadu, sta po ugotovitvah policije v Evropsko unijo pripotovala preko Madžarske, in ne Slovenije. Medtem ko je zunanji minister Karl Erjavec ocenil, da »bi bili zelo naivni, če bi bili prepričani, da so v migracijskem valu prihajali samo dejanski migranti iz ekonomskih ali drugih razlogov«, pa je poslanec SDS Žan Mahnič dejal, da je razkritje »potrditev, da je kri nedolžnih žrtev iz Pariza tudi na rokah slovenske vlade«.

SDS toži državo

Iz opozicijskega SDS so ta teden sporočili, da so na ljubljansko okrožno sodišče vložili odškodninsko tožbo zoper državo za 886.257,37 evra zaradi vpliva sojenja v aferi Patria na državnozborske volitve leta 2014, državnemu pravobranilstvu pa obenem predlagali, da odškodnino izterja kar od Branke Zobec Hrastar, Andreja Ferlinca, Branka Masleše, Barbare Klajnšek ter ostalih sodnic in sodnikov ter tožilcev v zadevi Patria. »Z zaporom predsednika SDS Janeza Janše in nezakonito sodbo Okrajnega sodišča v Ljubljani in kasnejšimi pristranskimi in nezakonitimi postopki proti Janezu Janši, kar se je izkazalo tudi v odločitvah ustavnega sodišča, je SDS nastala velika premoženjska škoda,« so sporočili iz SDS, kjer so prepričani, da je razvoj dogodkov v primeru Patria in zaporu Janše pokazal, da je »šlo za vnaprej načrtovano rušitev predsednika stranke SDS, da se onemogoči največjo opozicijsko stranko na volitvah«. Poseg afere Patria na volitve v DZ julija 2014 je bil namreč po njihovi oceni tako velik, da je vplival tako na volilno udeležbo kot na sam volilni rezultat, zato je SDS nastala velika politična škoda. SDS je namreč na predčasnih volitvah v letu 2014 dosegla veliko slabši volilni rezultat, kot so ga napovedovale ankete pred volitvami vse do dne, dokler Janša ni moral na prestajanje zaporne kazni (20. junija 2014), opozarjajo v stranki. Na vrhovnem državnem tožilstvu so omenjeno tožbo označili za »tako absurdno, da si ne zasluži nobene, niti najmanjše reakcije državnega tožilstva«, po njihovem pa gre za poskus ustrahovanja pravosodja.

Interpelacija bo ena

Potem ko so v SDS pohiteli in interpelacijo zoper ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc vložili pred NSi, ki jo je sicer prva javno napovedala, so se v NSi ta teden odločili, da ne bodo vložili svoje že pripravljene interpelacije, ampak bodo podprli interpelacijo, ki jo je minuli petek vložil SDS. Tako so sklenili, ker postopki ob vložitvi dveh interpelacij niso jasni in ker želijo čimprejšnjo zamenjavo ministrice, vsebino svoje interpelacije pa vidijo kot možno dopolnilo interpelaciji SDS. V slednjem so včeraj najavili tudi interpelacijo zoper ministrico za izobraževanje, znanost in šport dr. Majo Makovec Brenčič.

Melania vložila tožbe

Melania Trump, soproga republikanskega kandidata za predsednika ZDA Donalda Trumpa, je zaradi neresničnih navedb, da je v ZDA najprej delala kot »spremljevalka«, tožila več medijev. Pravne postopke je sprožila tudi proti Slovenskim novicam oz. reviji Suzy, novinarju Bojanu Požarju in publicistu Igorju Omerzi ter njuni založbi OMBO, so potrdili v odvetniški družbi Pirc Musar&partnerji, ki zastopa Trumpovo.