Praznik zelja se je začel z odprtjem razstav starega kmečkega orodja in slik Zalega Loga. / Foto: Andrej Tarfila

Zelje vabi na Zali Log

Na Zalem Logu se je sinoči začel drugi Praznik zelja. Obiščete ga lahko vse do nedelje, najbolj pester program pa se obeta jutri popoldne.

Zali Log – »Tako kot po suhi robi Ribnčan je tudi Založan po dobrem zelju po celem svetu znan. Zato je prav, da ko zelje dozori, Zali Log praznik svoj slavi,« so v vabilo na drugi Praznik zelja zapisali organizatorji iz Kulturnega in turističnega društva Zali Log. Že lani so napovedali, da bo prireditev postala tradicionalna in vsebinsko še bogatejša, kar so letos tudi uresničili. Praznik zelja je namreč iz enodnevne prerasel v štiridnevno prireditev, ki so jo odprli sinoči.

Hkrati z odprtjem Praznika zelja so odprli tudi razstavi starega kmečkega orodja in slik Zalega Loga, ki bosta na ogled vse do nedelje. »Razstavi smo postavili v kulturnem domu, ostalo dogajanje pa načrtujemo na parkirišču gostilne Pri Slavcu, saj se je kulturni dom lani ob dobrem obisku prireditve izkazal za premajhno prizorišče,« je povedala predsednica društva Klavdija Škulj. Nocoj ob 20. uri si lahko ogledate etnološko predstavo Nazaj h koreninam, v kateri Družinsko gledališče Kolenc predstavlja vaške običaje, najbolj pestro dogajanje pa bo jutri po 15. uri. Obeta se nastop folklorne skupine, prikazali bodo ribanje zelja in obdelavo škrilja, pripravili bodo delavnice za otroke in zabavne igre. »Na degustaciji bo možno poskusiti jedi iz zelja: buhteljne, zavitek iz zelja in mletega mesa, zloženko iz polente in kislega zelja, seveda pa ne bosta manjkala zeljna potica in Zelouc – avtohtona žganica iz zelja ... Na tržnici bomo ponudili zaloško zelje in druge domače izdelke,« je napovedala Škuljeva. V nedeljo po 17. uri vabijo še na Smenj, kjer bodo obiskovalcem postregli s potico in čajem.

Zalemu Logu sicer pravijo tudi deželica sence in zelja, saj zaradi sence in zemlje pri njih raste posebno zelje z mehkejšimi glavami, je še pojasnila Škuljeva. Založane so imenovali zelarji, imeli so poseben kraj zeunki, na katerem je vsaka hiša imela svoj kos zemlje za pridelavo zelja. Slednjega še danes pridelujejo pri skoraj vsaki hiši.