Gondola na planine pod goro Dajti

Gora Dajti ter srednjeveško mesto Kruja

Albanija skozi oči Gorenjca (2)

Nad Tirano se slikovito razprostirajo planine z goro Dajti, ki je po nadmorski višini primerljiva z našim Krvavcem. Primerjava s Krvavcem ni povsem naključna: s pomočjo avstrijskega kapitala so na planine pod goro pred 10 leti zgradili gondolo s spodnjo postajo v Tirani, na vrhu gore pa je tudi velik televizijski stolp. Planinske poti so markirane, vendar jih žal označujejo tudi odvržene smeti. Stopnja ekološke zvesti in varovanja okolja v Albaniji je zelo nizka, ne le v mestih, temveč tudi izven njih – kupi smeti in divjih odlagališč so žalosten, vendar jasen kazalnik odnosa do narave.

V času komunizma so na pobudo albanskega vodje Enverja Hoxhe v goro Dajti zanj in za pomembnejše člane partije vklesali ogromen protijedrski bunker, kaj bunker, podzemno mesto s šolo, gledališčem, luksuznimi spalnicami in nič manj kot štirimi protijedrskimi vrati, ki zapirajo skrivno podzemno mesto. Bunker so za oči javnosti odprli šele pred dvema letoma in od tedaj postaja ena od turistično bolj prepoznavnih točk v prestolnici. Albanija je sicer vsepovsod posejana z več sto tisočimi manjšimi in večjimi bunkerji kot rezultat pričakovanja vojaške invazije sovražnikov, ki se jih Albaniji v času trdega, od vsega sveta izoliranega komunističnega režima res ni manjkalo.

Za turistovo oko je za razliko od številnih bunkerjev in kupov smeti pravi balzam obisk srednjeveškega mesta Kruja, ki leži 20 kilometrov severno od prestolnice. Mesto z lepo ohranjenim starim bazarjem je simbol upora proti Turkom, saj je v njem živel Skenderbeg. Nanj spominja tudi izvrsten muzej v gradu nad mestom.