Uporabniki komune so ob jubileju poskrbeli tudi za torto in družno upihnili deset svečk.

Žarek v temi zasvojenosti

V soboto je desetletnico delovanja praznovala komuna Žarek v Bitnjah pri Bohinjski Bistrici, ki je v desetletju delovanja številnim, ki so se znašli v primežu zasvojenosti, pomagala najti pot nazaj v življenje.

Bohinjska Bistrica – S simbolično torto, ki so jo spekli kar uporabniki komune Žarek, so minulo soboto ob prisotnosti predstavnikov zgornjegorenjskih občin in ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti simbolično obeležili deseto obletnico odprtja komune društva Žarek v Bitnjah v Bohinju. Kot je ob tem povedala predsednica društva Žarek Ivanka Berčan, so bili začetki komune posuti s številnimi ovirami, saj so dejavnost začeli v Sotestki v hiši brez elektrike, ogrevanja in tekoče vode, po zaslugi sedmih občin Zgornje Gorenjske pa so kupili današnjo hišo društva v Bitnjah, ki so jo tudi zgledno obnovili in uredili.

Od začetka so zabeležili 58 uporabnikov komune, nekateri med njimi so se v komuno vrnili večkrat, letos je v komuni deset uporabnikov, starih od 27 do 42 let. V ta sklop komune imajo vključene tudi nekdanje odvisnike in njihove svojce ter svojce sedanjih uporabnikov. »Težko je bilo začeti, začeli smo skromno v velikem pomanjkanju. Vseskozi smo sledili pravilu, da je najprej treba nekaj pokazati, nato lahko pričakuješ podpori drugih. Tu smo res naleteli na veliko podporo, tako na ministrstvu kot na občinah, ki smo jim izjemno hvaležni. To, da imamo svojo hišo za program, je predpogoj. V desetih letih je šlo skozi naš program 58 fantov, za polovico lahko rečemo, da so se zdravo vključili v okolje in živijo svoje življenje, z vsemi pa ostajamo v stikih,« je dejala Ivanka Berčan in dodala, da nadaljujejo z dejavnostjo tudi na drugih področjih, torej v dnevnih centrih na Jesenicah, na Bledu, v Gorjah, Radovljici in v Mojstrani: »Ob tem vabim vse – ne sramujte, pridite prej, ne šele tedaj, ko je stanje že kritično. Ni sramota, da imamo težave, tukaj smo zato, da jih pomagamo reševati. Zelo spoštujemo vsakogar, ki pride in se želi spopasti z njimi.«

Z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti društvo spodbujajo tudi k odprtju komune, namenjene dekletom: »Če bomo dobili primeren prostor za to, smo zelo odprti, seveda pa bi to zahtevalo tudi dodatno sofinanciranje in kadrovske potrebe. Če kdo ve za primerno hišo in če bo volja pri naših donatorjih, smo jo sposobni tudi sami prenoviti in s svojim delom narediti marsikaj.« Komuno je obiskala tudi Marjeta Ferlan Istinič, sekretarka direktorata za socialne zadeve na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je tudi skrbnica programa komune. »To je eden od programov s področja obravnave zasvojenosti, po desetih letih lahko rečem, da je to eden od zelo uspešnih programov, kar kažejo tudi rezultati uporabnikov,« je poudarila Ferlan Istiničeva in dodala, da se na področju zasvojenosti kažejo novi izzivi, ki jim bo v prihodnosti treba posvetiti posebno pozornost: »Naloga ministrstva je tudi spremljanje trenutne situacije. V zadnjih letih opažamo porast nekemičnih zasvojenosti, torej zasvojenosti z računalniškimi igrami, mobilnimi aplikacijami, čezmerno uporabo spletnih aplikacij, igre na srečo, pornografijo in druge oblike zasvojenosti, tudi motnje hranjenja in pa alkoholizem, ki jim bo v prihodnje treba posvetiti več pozornosti.« Bohinjski župan Franc Kramar je ob obletnici pozdravil dejavnost komune in njihove aktivnosti v občini Bohinj, tako so nazadnje obnovili skakalnico ob Savi Bohinjki in stopnice na sprehajalni poti iz Lepenc v Bitnje, ki so jih domačini izjemno lepo sprejeli. Kot je dejal Kramar: »Ta skupnost je nekaj izjemnega, k temu, da so jih Bohinjke in Bohinjci sprejeli, so veliko pripomogli sami, to sobivanje pa je zelo pomembno. Tukaj ste, naši ste, tudi v prihodnje vam bomo skušali nuditi vso pomoč in podporo.«