Ključe pleten naj bi imeli pletnarji odslej vedno pri sebi (fotografija je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

V sramoto vsem pletnarjem

Na Bledu so bili pred dnevi priča reševanju potnikov na pletni, ki je voznik pod vplivom alkohola ni bil sposoben pripeljati do obale. Zato je na pomoč priskočila domačinka, ki je po naključju priveslala mimo na supu.

Bled – Pletno, polno potnikov, je po besedah predsednika čolnarskega združenja Pletna Bled Marjana Žveglja upravljal nekdanji pletnar, ki je zdaj svojo dejavnost prepustil sinu. »Tako tudi ni več član našega združenja, le občasno še pomaga sinu. Zato so včasih z njim težave, saj rad pije, kar pa ni združljivo z našo dejavnostjo opravljanja javnih prevozov,« je poudaril Žvegelj in dodal, da je to v sramoto vsem pletnarjem. »Večkrat smo ga že opozorili, a nič ne zaleže.« Po besedah Marjana Žveglja so prav zaradi tega, da se kaj podobnega ne bi več ponovilo, vse pletnarje opozorili, naj imajo ključe pleten vedno pri sebi. »Včasih jih namreč kdo pusti kar na pletni, sploh če jo upravljata dva pletnarja.«

Dogodek so obravnavali tudi na kranjski policijski upravi, kjer so pojasnili, da je voditelj čolna plovilo upravljal z 1,43 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka. Moškemu so prepovedali nadaljnjo plovbo, o njegovem ravnanju pa policisti še vodijo postopek, je pojasnil policijski inšpektor Boštjan Glavič in dodal, da je čoln k obali pripeljala suparka, ki je po naključju priveslala mimo. Na Medobčinskem inšpektoratu in redarstvu občin Bled, Bohinj in Železniki pa po besedah vodje inšpektorata in redarstva Primoža Laha primera niso obravnavali. »Odlok o plovnem režimu po Blejskem jezeru ne predpisuje nadzora nad psihofizičnim stanjem oseb, ki upravljajo plovila, saj je to področje že urejeno z zakonom o plovbi po celinskih vodah,« je pojasnil in dodal, da ta med drugim določa, da v primeru, če inšpektor za plovbo po celinskih vodah ali policist ugotovita, da je oseba, ki upravlja plovilo, pod vplivom alkohola ali drugih psihotropnih snovi oziroma v takem psihofizičnem stanju, da je nesposobna za opravljanje del, ki zagotavljajo varnost plovbe, se ji prepove nadaljnje upravljanje plovila. V okviru nadzora nad izvajanjem odloka, ki določa plovbni režim, pa so na medobčinskem inšpektoratu in redarstvu zaradi različnih kršitev letos skupaj uvedli 54 prekrškovnih postopkov. »V večini primerov je šlo za kršenje določila o dovoljenih lokacijah za izvajanje javnih prevozov in dejavnosti oddajanja plovil,« je še dodal Lah.