Ob 140. obletnici ustanovitve župnije Javorje je zahvalno mašo daroval nadškof Stanislav Zore. / Foto: Denis Bozovičar

Javorska fara je praznovala

Dogodke ob 140. obletnici ustanovitve Župnije Javorje so v nedeljo zaokrožili s slovesno mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Javorje – »Javorska fara ima dolgo zgodovino in prav je, da se tega zavedamo, znamo ceniti svoje korenine in svoj domači kraj ter vero, ki je ljudem več stoletij dajala moč in oporo, da so vztrajali v teh hribih, si tu zgradili svoje domove ter vzgajali svoje otroke v veri in v ljubezni do svoje rodne zem­lje,« je med drugim poudarila dr. Milena Alič, avtorica spominske publikacije Žup­nije Javorje ob 140. obletnici njene ustanovitve. Visoko obletnico so zaznamovali že minuli petek z odprtjem razstave likovnih del Petra Jovanoviča, v nedeljo pa je zahvalno mašo daroval nadškof Stanislav Zore.

Po besedah Milene Alič kot uradno letnico ustanovitve Župnije Javorje v letopisu Cerkve na Slovenskem 2000 navajajo leto 1876. V drugih virih, dodaja, je mogoče najti tudi druge letnice, originalnih listin pa v arhivih ni moč najti. Prvi župnik Župnije Javorje s podružnicama sv. Brikcija v Četeni Ravni in sv. Valentina na Jarčjem Brdu je bil Matevž Jereb. V njegovem času, kot zanimivost navaja Milena Alič, je bilo v župniji povprečno 26 rojstev na leto, od tega v povprečju dve nezakonski; smrti je bilo na leto v prvem desetletju v povprečju 26, v drugem desetletju le dobrih 21, porok pa je bilo v povprečju šest na leto. Ta čas župnijo vodi župnik Ciril Istenič, ki je v Javorje prišel pred devetimi leti.

»Ob sodelovanju faranov je nadaljeval začeto prenovo cerkve sv. Valentina na Jarčjem Brdu ter izpeljal več drugih zahtevnih prenov župnijskih objektov,« je pojasnila Milena Alič in dodala, da je naklonjenost faranov pridobil tudi s svojo vedrostjo, odprtostjo do ljudi ter spodbujanjem njihovega medsebojnega druženja in sodelovanja tako na verskem kot tudi posvetnem področju. Od ustanovitve župnije je v njej delovalo še 13 župnikov, ki so prav tako vsak po svoje prispevali k razvoju župnije. »Dolgoletna skrb za razvoj župnije in prizadevno sodelovanje tukajšnjih krajanov sta omogočila, da imamo zdaj v župniji tri lepo obnovljene, vzdrževane in obiskane cerkve, lepo urejeno župnišče z okolico, pokopališče, kapelice in križe ter dejavno versko življenje,« je še poudarila Milena Alič.